Advertisement

AK Parti’nin önümüzdeki haftalarda Meclis’e getirmeyi planladığı yasa teklifiyle faizsiz konut sistemine sermaye zorunluluğu uygulanacak. Şirketler için asgari likidite sınırı da masada.

Bloomberg'in haberine göre Türkiye’de bankacılık lisansı için ciddi sermaye şartı bulunduğuna işaret eden üst düzey AK Partili yetkili, konut sektöründeki bu şirketlerin de benzer yeterliliklere sahip olması gerektiğini ifade etti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) çalışmalarını tamamlamasının ardından AK Parti, teklifini TBMM gündemine getirecek.

Yetkilinin verdiği bilgilere göre, sermaye zorunluluğunun yanı sıra şirketlerin projeleri için asgari likidite bulundurmaları da öngörülen düzenlemeler arasında yer alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, göreve geldikten sonra bakanlığının TBMM’deki bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorusu üzerine “Bununla ilgili BDDK Başkanımızdan süratle bir çalışma yapılıp, bu çalışmanın bakanlığımızla paylaşılmasını istedim. Eğer böyle bir kanun teklifi verilmesi hususu benimsenirse, açıkçası biz adım atmak arzusundayız. Bu konuyla ilgili bir adım atmalıyız.” demişti.