Advertisement
HABERLER ABONE OL

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, ABD istihdam piyasası ve ekonomisi hala güçlüyken faiz oranlarını düşürmek için aceleye gerek olmadığını söyledi ve enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde merkez bankasının yüzde 2 hedefine doğru ilerleyip ilerlemediğinin net olmadığı konusunda uyardı.

Bostic, perşembe günü New York'ta yaptığı konuşmada, "Verilerden, anketlerimizden elde edilen kanıtlar, zaferin açıkça elde edilmediğini gösteriyor. Enflasyonun hızını yavaşlatma konusunda önemli ve memnuniyet verici bir ilerleme kaydettik. Benim beklentim, enflasyon oranının düşmeye devam edeceği, ancak piyasaların para politikasının olması gerektiğine işaret ettiği hızdan daha yavaş olacağı yönünde" dedi.

Başkan Jerome Powell, Fed'in enflasyonun hedefine dönme yolunda olduğuna dair daha fazla güvene ihtiyacı olduğunu söylerken, diğer politika yapıcılar enflasyonu yüzde 2'nin üzerinde tutabilecek çeşitli riskler konusunda uyardı.

Bu yıl Fed'in politika belirleme komitesinde oy hakkına sahip üye olan Bostic, "Fiyat istikrarı için verilen bu mücadelede zafer ilan etmeden önce daha fazla güvene ihtiyacım var" dedi.​