Advertisement

Biden, ikinci kez dört yıllık dönem için Fed başkanlığına şu anki Fed Başkanı Jerome Powell’ı, Başkan Yardımcılığına ise Lael Brainard’ı aday gösterdi.

59 yaşındaki Brainard 2014 yılında eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından Yönetim Kuruluna atanmıştı. Harvard Üniversitesi mezunu olan Brainard, Beyaz Saray’da Bill Clinton döneminde ekonomi danışmanı olarak görev yapmıştı.

Peki, Brainard'ın Fed Başkan Yardımcısı olması durumunda nasıl bir para politikası görünümü söz konusu olacak?

Fed'in güvercinlerinden

Brainard’ın konuşmaları, konu politika faizinin yükseltilmesinin aciliyetine geldiğinde, kendisinin Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) en güvercin üyelerinden biri olduğunu işaret ediyor.

Powell ve diğer bazı Fed guvernörleri, işgücü piyasasının pandemi öncesi katılım oranına ulaşabilme gücü hakkında şüphelerini daha yüksek sesle dile getirmeye başlarken, bu durum üyelerin erken bir faiz artırımına gidebileceğini gösteriyor. Fakat henüz bu görüşte olmayan Brainard, pandemi öncesi işgücü piyasasına dönüşün mümkün olduğu yolundaki fikrini koruyor.

Finansal serbestleştirme konusunda itirazları var

Brainard, Başkan Yardımcısı olarak seçilmesi durumunda, Powell’ın daha tereddütlü yaklaştığı iki alan olan iklim değişikliği ve dijital para konularında, Fed’in rolünü artırma yönünde daha etkili olabilir. Brainard ayrıca, finansal serbestleştirme değişiklikleri konusuna da birkaç kez itirazda bulunmuştu.

Enflasyonun geçici olduğunu düşünüyor

Guvernör Brainard, enflasyonun geçici olduğu görüşünü savunurken, istihdamın pandemi öncesi seviyelere ya da bu seviyelerin üzerine ulaşabileceği görüşünde çok kararlı. Diğer taraftan, Fed Başkanı Powell, son FOMC basın toplantısında işgücü piyasasından bazı çıkışların daimi olabileceği imasında bulundu.

Brainard, özellikle küçük çocuklu anneler için olmak üzere, Kovid kaynaklı zorlukların, işgücüne katılımdaki toparlanmanın yavaş olmasının temel nedeni olduğunu düşünüyor. Brainard’ın enflasyona ilişkin görüşleri, Powell’ın arz ve talep üzerinde Kovid-19 ile ilişkili etkiler konusundaki düşünceleri ile çok yakın.

Brainard ayrıca, yapısal faktörlerin enflasyonu Kovid-19 ile ilişkili zorluklar ortadan kalktığında tekrar düşüreceği görüşünü de savunuyor. Bu görüşlerinden dolayı, Bloomberg Economics Brainard’ı FOMC’nin en güvercin üyelerinden biri olarak değerlendiriyor.

Mali desteklerin vaktinden önce çekilmemesi gerektiğini düşünüyor

Brainard, üst düzey ekonomik politika yapıcı olarak görev yaptığı 11 yıllık (2010-2013 arası Hazine Bakanlığı uluslararası işlerden sorumlu müsteşar ve 2014 yılından bu yana Fed guvernörü) süre boyunca, mali desteklerin vaktinden önce çekilmesi gibi politika hatalarının Avrupa ekonomilerinde borç dinamiklerini nasıl istikrarsız hale getirebileceği konusunu ilk ağızdan söyleyenlerden biri oldu.

Brainard, 2013 yılında, Hazine Bakanlığı’nın en tepedeki uluslararası finans diplomatı olarak, Fed’in parasal sıkılaştırmaya ilişkin iletişiminin gelişen piyasa ekonomilerine ne denli zarar verdiğini gördü. Bu durum onu, mevcut sıkılaştırma konjonktüründe, diğer bir varlık alımlarının azaltılmasından kaynaklanan öfkeye (taper tantrum) karşı daha duyarlı olmaya yöneltebilir.