Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın 2 günlük toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan düşürerek % 1.75 - 2 aralığına indirmesi bekleniyor. Fed böylece 2019'da 2. kez faiz indirmiş olacak.

CIBC Capital Markets Kıdemli Ekonomisti Avery Shenfeld "Asıl ilginç olan bundan sonrasına dair vereceği ipuçları olacak" dedi. Fed toplantısında ekonomistler ve yatırımcılar 3 kritik konuyu takip edecek;

1 - Bu yıl başka bir faiz indirim sinyali olacak mı?

Ekonomistler bu konuda bölünmüş durumda. Faiz indirimi sinyali için bakılacak en iyi yer noktasal grafikler yani dot plot tahminleri. Haziran ayındaki tahminlerde Fed yetkilileri bu yıl için faiz indirimi öngörmemişti. Bu kez noktasal grafiğin faiz indirimine işaret etmesi, dolayısıyla birçok Fed yetkilisinin projeksiyonlarını düşürmesi bekleniyor.

Bank of the West Kıdemli Ekonomisti Scott Anderson dot plot'un bu yıl bir indirime daha işaret etmesini bekliyor.

2- Basın toplantısı

Eski Fed çalışanlarından David Wilcox Başkan Jerome Powell'ın Temmuz'da yaptığı 'Fed ılımlı gevşeme patikasında' mesajına bağlı kalabileceği görüşünde.  Powell Temmuz'daki faiz indirimini 'döngü ortası ayarlaması' olarak nitelemişti ancak bu söylemden vazgeçebileeği belirtiliyor.

3 - Kaç kişi muhalefet edecek?

İyi gelen ekonomik veriler ve tahvil faizlerindeki yükseliş sadece ufak bir azınlığın faiz artışından yana olabileceği belirtiliyor. Temmuz'daki toplantıda Kansas City Fed Başkanı Esther George ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren faiz indirimine karşı oy kullanmıştı.

Grant Thornton Kıdemli Ekonomisti Diane Swonk Eylül'de de buna benzer durum olacağını söyledi.

Fed kararı Türkiye saatiyle 21:00'de açıklanacak.

Marketwatch