Advertisement

ABD Merkez Bankası agresif faiz artışlarına bu ay da devam edebilir.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller bir etkinlikte yaptığı konuşmada Fed’in temel görevi doğrultusunda ve piyasa beklentilerini karşılamak için yüksek montanlı faiz artışlarının gerekli olduğunu söyledi.

Waller “Temmuz’da 75 baz puanlık, Eylül’de de muhtemelen 50 baz puanlık faiz artışını destekliyorum. Sonrasında 25 baz puan civarında artışları tartışabiliriz. Eğer enflasyon düşmezse daha fazlasını yapmak gerekir” değerlendirmesini yaptı.

Fed Haziran ayında da 75 baz puanlık artışa gitmiş, bu 1994’ten beri en büyük faiz artışı olmuştu.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard da farklı bir etkinlikte yaptığı konuşmada benzer görüşleri paylaştı.

Bullard faiz artışlarının etkisini değerlendirmek amacıyla en iyi yaklaşımın hızlıca hareket etmek olduğunu söyledi. Bu sene FOMC’de oy hakkı bulunan Bullard “bu koşullarda 75 baz puanla devam etmek uygun olur.” şeklinde konuştu.

Her 2 yetkili resesyon endişelerini abartılı bulduğunu belirtirken Waller Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için ekonomik büyümeyi riske atması gerekebileceğini söyledi. Waller konu hakkında “enflasyonu düşüreceğiz. Bu da faiz artışı konusunda agresif olmamız anlamına geliyor. Bunun ekonomiye hasar verme riskini de göze almalıyız. Ama istihdam piyasasının durumuna bakınca bu hasarın çok büyük olacağını zannetmiyorum” açıklamasını yaptı.