Advertisement

Fed yetkililerinden bazıları vadide yaşamını sürdürdürken, diğer bazıları ise dağda yaşıyor.

Aralarında Thomas Barkin, Eric Rosengren ve Esther George gibi bölgesel başkanların bulunduğu vadide oturan yetkililer iç ekonomideki sağlamlığa dikkat çekiyorlar. Bu yetkililerin bakış açısına göre, tüketim güçlü, işsizlik düşük ve istihdamdaki artış halen iyi görünüyor.

New York Fed Başkanı John Williams ve Başkan Yardımcısı Richard Clarida gibi dağda oturan yetkililer ise ABD sınırlarının ötesine bakıyor ve kara bulutlar görüyorlar. Küresel imalat sektörü resesyonda. Ticaret anlaşmazlıkları kısa zamanda çözülecek gibi görünmüyor ve bu riskler ülke içinde yatırımları olumsuz etkilerken, istihdam üzerinde de etkili oluyor.

Öyleyse Başkan Jerome Powell nerede duruyor? Muhtemelen, Fed'in bu haftaki toplantısında, ilave gevşemelerin de seçenekler arasında olduğu, 25 baz puanlık diğer bir faiz indirimini işaret eden her ikisinin arasında bir yerde.

Powell, 6 Eylül'de yaptığı konuşmada, güçlü işgücü piyasası, ılımlı büyüme ve kademeli olarak yükselen enflasyon ile birlikte, ekonomi için en muhtemel görünümün "olumlu" olduğunu söyleyerek resesyon konuşmalarını elinin tersi ile itti. Ancak Powell öte yandan, üç "önemli riske" dikkat çekti; yavaşlayan küresel büyüme, ticaret politikasına ilişkin belirsizlik ve çok düşük enflasyon.

Bu, ABD ekonomisinin oldukça iyi olabileceği ya da durumun kötü bir şekilde ters gidebileceğini söyleyen komplike bir mesaj. Bu durum, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bu hafta Washington'da yapacağı toplantıda karşı karşıya bulunduğu politika ve iletişim zorluklarının altını çiziyor. Powell, belirsizliğin yüksek olduğu bir ortamda bölünmüş FOMC'de dengeyi sağlamak zorunda kalacak.

Sonuç genelde aşamalı politika oluyor. Ancak Powell'ın önceki yorumları da, enflasyon düşük kaldıkça, ekonominin ısınmış bir şekilde işlemesini istediğini işaret ediyor.

Bu durum, FOMC açıklamasında ya da karar sonrası basın toplantısında gevşeme eğiliminin vurgulanması şeklinde olabilir, ancak uzlaşma ihtiyacı agresif yarım puanlık faiz indirimi olasılığını çok düşürür.

Yatırımcılar Fed'in 17-18 Eylül'deki toplantısında politika faiz aralığını çeyrek puan düşürerek yüzde 1.75-2 bandına indirmesi bekleniyor. Fed yetkilileri ayrıca bu toplantıda faiz projeksiyonlarını da açıklayacak.