Advertisement

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Randal Quarles, düzenleyici kuruluşların inovasyonun önüne geçmek gibi bir niyetleri olmadığını fakat kripto varlık ve sabit coinlerden kaynaklanan riskleri de göz ardı etmediklerini söyledi.

Madrid’teki finansal istikrar konferansında konuşan Quarles, dijital varlıkların şu an için küresel finansal sisteme bir tehdit oluşturmadığını ama düzenlemelerin kapsamadığı finansal hizmetlerin sistemsel sorunlar yaratabileceğini belirtti.

“Tarihten öğrendiğimiz kadarıyla düzenlenmeyen boşluklarda operasyonlarını sürdüren banka dışı finansal kuruluşlar ve bunların ürünleri bir gün sistemsel sorunlara yol açabiliyor” diyen Quarles, Finansal İstikrar Kurulu’unun (FSB) kripto varlıkları ve sabit coinleri yakından takip ettiğini vurguladı.

Quarles, düzenleyici ve yol gösterici çerçevenin inovasyonu baltalamaması ama aynı zamanda da oluşabilecek riskleri önlemesi gerektiğini dile getirdi.

Bitcoin ABD'de yatırım fonlarına giriyor

ProShares, Bitcoin Strateji ETF'sine ilişkin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) güncellenmiş bir izahname sundu.

Söz konusu izahnamede, New York borsası Arca endeksinde işlem görecek fonun beklenen başlangıç tarihi olarak 18 Ekim gösterildi.

ProShares'in Bitcoin Strategy ETF'sinin "BITO" koduyla işlem göreceği kaydedildi.

SEC'ten Bitcoin vadeli işlem kontratlarına dayalı ETF'nin onaylandığına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Ancak ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg'in konuya yakın kaynaklarına dayandırdığı haberinde, SEC'in ilk Bitcoin vadeli işlem kontratlarına dayalı ETF'sinin ticarete başlamasına izin vereceği bildirilmişti.