Advertisement

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, cuma günü verdiği bir röportajda enflasyonu kontrol altına almak için varlık alımı azaltımlarını hızlandırmaya açık olduğunu söyledi.

“Varlık alımı azaltımı hızımızı artırma teklifine son derece açığım” diyen Bostic, varlık alımlarını sonlandırmak için 2022’nin birinci çeyreğinin sonu ya da ikinci çeyreğinin başının mantıklı seçenekler olduğunu belirtti.

Bostic, Fed’in gelecek yıl iki defa faiz artırıp artırmayacağıyla ilgili soruya ise “Bu kesinlikle mümkün. Hiçbir seçeneği göz ardı etmiyorum” cevabını verdi.

Yatırımcıları ABD Merkez Bankası Fed’in yeni koronavirüs varyantıyla ilgili görüşlerini tam olarak anlayabilmek için Fed Başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın salı günü Senato Bankacılık Komitesi’nde gerçekleştirecekleri sunumu yakından takip edecekler.

Bostic, yeni koronavirüs varyantının ekonomiyi bir miktar yavaşlatacağını ama ekonomi üzerindeki bu baskının geçmiştekilere göre daha az olacağını dile getirdi.

Tedarik sıkıntılarından kaynaklanan fiyat baskılarının gelecek yılın ortalarında kaybolacağını düşündüğünü belirten Bostic, yeni koronavirüs varyantının bu süreci uzatma ihtimali olduğunu da göz ardı etmediklerini belirtti.