Advertisement

Fed Guvernörü Lael Brainard, Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD merkez bankasının araştırma amaçlı hipotetik dijital dolar için deneyler yürütmekte olduğunu, ancak hükümet ve diğer diğer hissedarların içinde bulunduğu resmi bir politika çerçevesi gerektirmesinden dolayı bu paranın ihraçı konusunda henüz bir taahhütte bulunmadığını söyledi.

Brainard, Fed'in kendi iç çalışmasına ek olarak, Boston Fed ve Massachusetts Institute of Technology'den (MIT) araştırma ekiplerinin "merkez bankası kullanımları için amaçlanan hipotetik dijital para oluşturmak ve testlerini yürütmek için birkaç yıldır süren bu çalışmaya" katıldığını belirtti.

Brainard, "Bu işbirliğinden çıkacak dersler yayımlanacak ve bu çalışmalar sonucu geliştirilecek kod temeli, deney için herkesin kullanması amacıyla açık-kaynak yazılımı olarak sunulacak" dedi.

Boston Fed'in kıdemli başkan yardımcısı James Cunha, ilk safhada banka ve MIT'den teknoloji uzmanlarının, ABD büyüklüğünde bir ülke için hazırlanacak dijital bir paranın "ihtiyaçlarını karşılayacak bir motor ve yazılım için" birlikte çalışacaklarını belirtti. Cunha, öte yandan, güvenlik, gizlilik ve büyük işlem hacmi gibi bazı zorluklara dikkat çekti.