Advertisement

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD iş gücü piyasasının geçici olarak ücretsiz izne çıkarılanların geri dönmesi ve koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla birlikte büyük bir ihtimalle hızlı bir şekilde toparlanacağını söyledi.

Bullard, Cuma günü katıldığı bir panelde gerçekleştirdiği konuşmasında "Bunlar, resesyonla ilgili olarak eskiden düşündüğümüze kıyasla çok farklı iş gücü piyasası dinamikleri." dedi ve iş gücü piyasasının durumuna ilişkin oldukça iyi beklentiler olduğunu ifade etti. Ayrıca işsizlikte görece hızlı düşüş ve bu nedenle ABD ekonomisiyle ilgili iyi bir görünüm beklentileri olduğunu belirtti.

ABD Hazine tahvillerinin getiri eğrisi son aylarda dikleşerek yatırımcıların ekonomik görünüme ilişkin iyimserliğini yansıttığını savunan Bullard, yaklaşık 3 trilyon dolarlık mali teşvikin ve aşırı geniş para politikasının toparlanmayı desteklediğinin altını çizdi.

Bullard, "Ekonomi toparlandıkça bu bizim için kritik önemdeki 10 yılık göstergemizi etkileyecek. Getiri eğrisini ileride dikleştirip dikleştiremeyeceğimizi göreceğiz." dedi.

ABD'de istihdam artışı sürmekle birlikt kalıcı istihdam geçen ay 345 bin azalarak 3.8 milyon ile yedi yılın en düşük seviyesine geriledi. Geçici olarak işten çıkarılan ABD'lilerin sayısı ise 1.5 milyon azalarak 4.6 milyona indi.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) bu yıl oy hakkı bulunmayan Bullard, en iyimser Fed yetkilileri arasında. Bullard, artık mali destek olmasa bile toparlanmanın büyük bir ihtimalle süreceğini savunmuştu.