Advertisement
HABERLER ABONE OL

Singapur’daki PineBridge Investments’ta Portföy Yöneticisi Omar Slim Fed konusunda milyarder yatırımcı Bill Ackman ile benzer görüşte.

Slim Fed’in enflasyonla mücadele konusunda getiri eğrisinin gerisinde kaldığını ve Mart ayında faizi 50 baz puan artırması gerekebileceğini belirtti.

Slim “Fed’in uzun zamandır devam eden enflasyonun geçici olduğu söylemi kredibilitelerini azalttı, eğrinin gerisinde kaldıkları için Mart’ta 50 baz puanlık faiz artışı masada” değerlendirmesini yaptı.

Son dönemde yatırımcılar Fed’in yükselen enflasyona karşı ne kadar hızlı faiz artıracağını tartışıyor. Swap piyasasında bu yıl için 25 baz puanlık 4 faiz artışı fiyatlanıyor, ilk faiz artışı beklentisi Mart’ta.

Fed sıkılaşmasının yaklaştığına dair spekülasyon ABD tahvil faizlerinde de yükselişe neden oluyor. 2 yıllık tahvilin faizi bugün 9 baz puan artışla yüzde 1.06’ya yükseldi ve böylece Ocak 2020’den beri ilk kez yüzde 1’i aştı. 10 yıllık tahvilin faizi de 7 baz puan artışla yüzde 1.85 oldu.

Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard geçen hafta Fed’in fiyat baskılarını kontrol altına almak için faizi Mart itibariyle artırabileceğini söylemişti. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker de benzer söylemlerde bulunmuştu.

Slim Bloomberg televizyonuna Fed yetkililerinin piyasayı daha hızlı faiz artış patikası için hazırlamaya çalıştığını söyledi. Slim ayrıca Fed’in 50 baz puan faiz artırması durumunda ABD 10 yıllıklarının yüzde 2-2.25 aralığına yükseleceği tahmininde bulundu.

Milyarder yatırımcı Bill Ackman de Fed’in enflasyonla mücadelesini kaybettiğini ve kredibilitesini onarmak için Mart ayında faizleri tahminlerden fazla artırması gerektiğini savunmuştu.