Advertisement

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, diğer bir faiz indirimine ihtiyaç olduğunu düşünmediğini, zira son iki indirimin enflasyonu Fed'in hedef seviyesi olan yüzde 2'nin üzerine çıkarmaya yeterli olduğunu söyledi.

Fed'in genellikle güvercin kanadında yer alan üyelerinden biri olan Evans, Çarşamba günü Lake Forest, Illinois'de yaptığı konuşmada, "Bu noktada durumun nasıl şekilleneceğini görebilmek için iyi pozisyonlanmış durumdayız," dedi ve "Kararını aldığımız faiz indirimlerinden dolayı, enflasyon hedefimizi biraz aşabileceğimizi tahmin ediyorum ve bu nedenle diğer bir faiz indirimine ihtiyaç görmüyorum" değerlendirmesinde bulundu. Evans ayrıca fiyat baskılarının yüzde 2.2'ye ulaştığını sözlerine ekledi.

Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunan Evans, Temmuz ayında ve bu ay tekrar alınan faiz indirimi kararlarını destekledi.

2015 ve 2018 yılları arasındaki sıkılaştırmanın ardından, Fed yetkilileri yavaşlayan küresel ekonomi, ticaret politikasındaki belirsizlik ve durgun enflasyondan dolayı tutum değiştirerek gevşemeye yöneldi.

Fed'in geçen haftaki faiz indirimi kararı aldığı toplantıda noktasal grafik olarak adlandırılan tahminlere göre, 18 Eylül'deki dahil, 5 Fed yetkilisi çeyrek yüzde puanlık bir indirimi desteklemezken, 5 yetkili buna destek oldu ve 7 yetkili yıl sonuna kadar toplam 50 baz puanlık bir indirim tahmininde bulundu.

Evans'ın açıklamaları, kendisinin gelecek ay ya da Aralık'taki toplantıda diğer bir faiz indirimi tahmininde bulunmayan yetkililer arasında olduğunu işaret etti.

Chicago Fed Başkanı, ABD ekonomisinin sağlam tüketici harcamalarından dolayı güçlü durumda ve görünümün pozitif olduğunu belirtti. Ancak Evans, işletme yatırımlarınıon zayıf olduğu ve İngiltere'deki Brexit müzakereleri ve yavaşlayan Çin ekonomisi gibi bazı dış risklerin finans piyasalarında hevesleri kırdığı uyarısında bulundu.