Advertisement

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, ABD'nin ekonomik toparlanmasının beklenenden daha hızlı gerçekleşmesinin mümkün olduğunu, ancak performansın halk sağlığına bağlı olduğunu söyledi.

Kaplan, Salı günü Bloomberg TV'den Kathleen Hays ile gerçekleştirdiği mülakatta "Toparlanma konusunda hem aşağı hem de yukarı yönlü risk var. Hangisinin gerçekleşeceği para ve maliye politikalarına daha az bağlı olurken, sağlık hizmeti politikalarını ne kadar etkin uyguladığımız daha fazla etkili olacak. Bunda ne kadar başarılı olduğumuz ne kadar hızlı büyüyeceğimizi belirleyecek. Ancak kesinlik yukarı yönlü bir durum söz konusu." dedi.

ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 4.5 ile yüzde 5 arasında daralmasını bekleyen Kaplan, daralmanın büyük bir ihtimalle Mayıs başında dip seviyeyi gördüğünü söyledi.

Kaplan bazı diğer merkez bankalarının kullandığı negatif faizlerin ABD'de büyümeye yardımcı olmayacağını söyledi. Son toplantısında faizleri sıfıra yakın tutan Fed, 2022'ye kadar bu seviyelerde kalacağının sinyalini vermişti.

Kaplan tahvil faizi getiri eğrisi kontrolünün değerlendirmeye değer olduğunu ekledi.