Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL

SEFER YÜKSEL


Denizbank’ın iştiraki teknoloji şirketi Intertech’in Genel Müdürü Ömer Uyar, teknolojinin ciddi yatırım gerektiren maliyetli bir iş olduğunu, kurumların bulut kullanarak ölçek ekonomisi yaratabildiğini söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Uyar, maliyet tarafından bakıldığında bulut teknolojisinin paylaşımlı hizmet alma, paylaşımlı kullanım, kullandığın kadar öde gibi moldelleri ve imkanları sunulduğunu kaydetti. Öte yandan teknolojinin idame ettirilmesinin, kurgulanmasının, yönetilmesinin çok yüksek tecrübe gerektiren bir konu olduğunun altını çizen Uyar, “Bunların yanı sıra insan kaynağı konusunda da ihtiyaçlar oluşuyor. Öte yandan yeni nesil teknolojilerin hepsi bulut tabanlı sistemlerin üzerinde çıkıyor. Kullandığınz kadar büyüyebildiğiniz bir ekosistemden bahsediyoruz” dedi.

‘Sıfırdan banka kurma konusunda en yetkin teknoloji şirketiyiz’

Intertech’in bir bankayı sıfırdan alıp kurmak konusunda Türkiye’deki en yetkin teknoloji şirketlerinden biri olduğunu ve bugüne kadar çok sayıda bankaya bu hizmeti verdiklerini belirten Uyar, “Şimdi de inter-Cloud dediğimiz paylaşımlı bulut teknolojieriyle bunu artık çok daha kolay ve müşterilerimize daha konforlu bir şekilde sunabilir hale geldik” dedi. Yeni nesil teknolojilerin bulut tabanlı sistemler üzerinde geliştirildiğinin altını çizen Uyar, artık finans sektöründeki müşterilerinin bu sistemleri yönetmek yerine, hazır hizmet olarak satın almak istediklerini söyledi. Sistemi yönetmenin, hizmeti kurgulamanın onlar için maliyetli ve riskli hale gelmeye başladığını vurgulayan Uyar, “Bunları yetkin insanlardan almak istiyorlar. Bir de yatırım da çok ciddi kaynak. Buradaki ölçek ekonomisini yaratmak da finans kurumlarının öncelikli ihtiyaçları haline gelmiş durumda” dedi. Intertech’in sektörde bu durumu öngördüğünü ve çeşitli planlamaları yaptığını kaydeden Uyar, regülatörle de temas halinde olup inter-Cloud yatırımını yaptıklarını kaydetti.

‘Öncelikli hedefimiz müşterilerin teknolojik ihtiyaçlarını çok hızlı karşılamak’

Inter-Cloud ile öncelikli hedef kitlelerinin Türkiye’deki finansal kurumlar ve bu kurumların yurtdışındaki iştirakleri olduğunu belirten Uyar, “Şu anda tabiki ki müşterilerimizin veri merkezi var ama dijitalleşme inanılmaz bir hızla devam ediyor. Öte yandan dijital bankalar geliyor. Bunların hepsi devasa yatırımlar gerektiyor. Mevcut veri merkezleri yetmemeye başlıyor. Dolayısıyla burada kullandıkları zaman büyüyecek, kullanmadıkları zaman küçülecek bir yapıya ihtiyaçları var. Bu açılardan bakıldığı zaman bulut bilişim platformlarının bu ihtiyaçlara cevap verdiğini görebiliyoruz” dedi. Yerli ya da yabancı Türkiye’de banka kurmak isteyen herkese bir bankanın ihtiyaç duyabileceği tüm teknolojiyi inter-Cloud üzerinden sunabildiklerinin altını çizen Uyar, “Yazılım programları, bütün dijital platformların yanı sıra bankacılık yazılımları, yönetim hizmetleri, güvenlik ihtiyaçları gibi bir çok konuda hizmet verebiliyoruz. Tamamen dijitale kurulacak bir bankanın inter-Cloud üzerine başlaması, kurulması, faaliyete başlaması ve faaliyetini devam ettirmesi aslında bizim stratejik olarak hedeflediğimiz amaçlardan bir tanesi” dedi.
Inter-Cloud’u hayata geçirirken güvenlik ve müşteri ihtiyaçlarına hızlı yanıt vermenin önceliklerinin başında geldiğinin altını çizen Ömer Uyar, “Müşterilerimizin kendi kendilerine bağlanıp sistemlerini yönetebilecekleri de bir platform olsun diye düşündük. Öncelikli hedefimiz ölçek ekonomisi yaratıp müşterilerimizin teknoloji ihtiyaçlarını çok hızlı bir şekilde karşımalak ve onlara yanıt vermek” dedi.

‘Türkiye’de bulut bilişim yatırımları artıyor’

Bulut teknolojisinin bir finansal kurumun ihtiyaç duyduğu tüm çözümleri bulut bilişim üzerinden sunulmasını sağladığı belirten Uyar, bulut bilişimin, 2006 yılından bu yana iş dünyasından son kullanıcıya hayatımızın her alanına giren önemli bir gündem maddesi olduğunu söyledi. Bulut bilişimin giderek artan bir ivme ile sanal ve gerçek dünyayı birbirine sıkı sıkıya bağladığının altını çizen Uyar, bulut bilişime yönelik global olarak 2021 yılında 445 milyar dolar yatırım yapıldığını ve bu yatırımın 2025 yılında 800 milyar dolar seviyesine çıkmasının beklendiğini ifade etti.

Türkiye’de ise 2021 yılında 390 milyon dolar olan yatırımın her yıl en az yüzde 25 büyüyerek; en az 800 milyon dolar olacağını tahmin ettiklerini kaydeden Uyar şöyle devam etti: “Ölçeğinden bağımsız pek çok işletmenin, fiziksel veri merkezleri ya da sunucuları satın almak ve bakımını yapmak yerine; hesaplama gücü, veri depolama ve yedekleme, e-posta, yazılım geliştirme ve test etme, veritabanları, büyük veri ve olağanüstü durum kurtarma gibi teknolojik hizmetleri bulut sağlayıcısından rezerve etmek ya da kullan- öde modeli ile kiralamak yoluna gidiyor. Ülkemizde de maliyetleri iyi yönetebilme ihtiyacından yola çıkarak bulut bilişim alanında son yıllarda yatırımlar arttı. Bulut hizmetlerine olan güven gün geçtikçe sağlamlaşmaya başladı.”