Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL

Akbank Strateji ve İnovasyon Bölüm Başkanı Burcu Küçükünal, fintechleri çok doğal iş ortakları olarak gördüklerini belirterek, ekosistem ile çok yakın çalışmaya açık olduklarını söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal teknoloji programına konuk olan Küçükünal, fintech'lerle ve ekosistemdeki diğer start-up'larla birlikte en iyi müşteri denetimini geliştirmek için işbirliği fırsatlarını araştırdıklarını ifade etti. Küçükünal, "Fintechler bizim doğal bir paydaşımız. Onlarla birlikte hem fikri test etme imkanı buluyoruz, hem de değer yaratan çözümleri geniş bir müşteri bazına sunabiliyoruz. İki taraf için de kazan kazan iş modeli içinde birlikte fikir üretmeye devam ediyoruz. Biz ilk günden bu yana burayı bir fırsat alanı olarak gördük. 'Her şeyi kendimiz yapalım' bakış açısında olmadık. Bankaların bunu yapabilecek güçlü altyapıları var. Ama hız, çeviklik ve uygun stratejik öncelikler doğrultusunda işbirliği mantığında bakmak bizim için öncelik oldu" diye konuştu.

'UZAKTAN ÇOK DAHA FAZLA FİRMAYA DOKUNABİLDİK'

AkbankLab'in, inovatif projeler için çalışanları bir araya getiren, yaratıcılığı destekleyen güzel bir ortam olduğunun altını çizen Küçükünal şöyle devam etti: "Şimdi uzaktan çalışmaya başladık. Acaba bu yaratıcılığı ve inovasyonu nasıl etkileyecek diye düşünüyorduk. Ama bu süreçte şunu gördük, uzaktan çok daha fazla firmaya dokunabildik."

AkbankLab'i kurmaktaki amaçlardan birinin dijital inovasyon yetkinliğini artırmak olduğunun altını çizen Küçükünal, burada fintechlerle olduğu kadar, start-up'lar ve teknoloji şirketlerini de takip ettiklerini kaydetti. Gelişmeleri yakından izlediklerini belirten Küçükünal, "Aynı zamanda da stratejik odağımıza uygun akıllı işbirlikleri yapmaya çalışıyoruz ve inovasyon kısmını güçlendirmeye çalışıyoruz" dedi.

'100'DEN FAZLA FINTECH İLE TEMASIMIZ OLDU'

Bugüne kadar 100'den fazla fintech ile temaslarının olduğunu ve 20'den fazla fintech ile birlikte çalıştıklarını kaydeden Küçükünal, "Burada makine öğrenmesi gibi müşteri ile buluşturduğumuz her türlü çözümün arkasında ileri analitik olması, veriyi en anlamlı işleyebiliyor olmak bizim için çok önemli. Bu yüzden özellikle yapay zeka alanında uyguladığımız projeler oldu. Hem krediler, hem müşterilerimize sunduğumuz finansal planlamaya dayanan iç görüler üzerinde çalışıyoruz. Biz bu projelerde hem dış paydaşlarımız hem de içerideki arkadaşlarımızla çalışıyor olmaktan memnunuz" diye konuştu.