Advertisement

Fitch Ratings analisti James MacCormack doların zamanla rezerv para statüsüyü kaybetmesine neden olabilecek faktörler olduğunu belirtti. MacCormack CNBC'ye yaptığı değerlendirmede doların statüsünü kaybetmesine yol açacak faktörlerin, ekonomik yaptırımlar ve ticarette korumacı politikalar olduğunu savundu.

Analist, korumacı politikaların ticaretin Amerika'dan uzaklaşmasına ve ticaret ortaklarının dolar yerine kendi para birimlerini kullanmasına neden olduğunu vurguladı..ABD politikalarının İran ve Rusya gibi ülkeleri dolardan uzaklaştırdığını belirten uzman, Çinli ve Avrupalı politika yapıcıların kendi para birimlerinin rolünü genişletmek için fırsatlar aradığını dile getirdi.

MacCormack sözlerini şöyle sürdürdü; "Doların küresel konumunu kaybetmesi yavaş da olsa gerçekleşiyor. IMF verilerine göre ülkelerin Döviz rezervleri içerisinde doların payı 2001'de yüzde 73 düzeyindeyken 2018 sonunda yüzde 62´ye düştü. Bunun yanı sıra Dünya Altın Konseyi, Merkez Bankaları'nın 2018'de 1971´den beri en yüksek yıllık altın alımını gerçekleştiğini açıkladı."

"KADEMELİ GERÇEKLEŞECEK"

Eğer dolardan diğer para birimlerine ve para birimlerinden altına geçiş trendi devam ederse dolar rezerv statüsünü kaybedecek ancak bu kademeli biçimde gerçekleşecek."  

Hala küresel Merkez Bankaları'nın değer biriktirmede ilk tercihlerinin dolar olduğunu hatırlatan analist paradoksal bir şekilde doların küresel rolünün kaybolmasında asıl nedenin ABD'nin kendisi tarafından uygulanan politikalar olduğunu ifade etti.