Advertisement

Cumhur Örnek - Erol Oytun Ercan

Fitch Ratings'in not indirimlerini Bloomberg HT'ye değerlendiren Fitch Ratings Kurumsal İletişim Direktör Yardımcısı Athos Larkou "Bu yıl, otuzu gelişmekte olan piyasalar ve altısı gelişmiş ülkeler olmak üzere, otuz altı ülkenin notunu indirdik" dedi.

"Şu anda toplamda kırk dört ülke negatif görünüme sahip ve sadece iki ülke pozitif görünüm seviyesinde" diyen Larkou, 2019 yılında on sekiz ülkenin negatif görünüme ve on dört ülkenin pozitif görünüme sahip olduğuna da değindi.

Larkou "Bu not indirimlerinin hepsinin tek sorumlusunun koronavirüs olduğunu söyleyemeyiz fakat koronavirüsün rekor sayıdaki not indirimlerinde ağırlıklı bir etkisi olduğunu söylemek doğru olacaktır" dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin "BB-" olan kredi notunu değiştirmedi, ancak görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirdi. Fitch'ten yapılan açıklamada, Döviz rezervlerinin azalmasının, zayıf para politikasına ait kredibilitenin ve kısmen güçlü bir kredi teşviki ile beslenen büyük bir cari açığın dış finansman risklerini daha da artırdığı belirtildi.

Kuruluş, 31 Temmuz’da yayınladığı görünüm raporunda, ABD’nin görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdi. Ülke notunuysa değiştirmeyerek “AAA” seviyesinde bıraktı.

Düşen petrol fiyatları Körfez ülkelerinin bütçelerine darbe vurdu

Fitch Ratings, 17 Ağustos tarihli raporunda, Umman’ın kredi notunu “BB”den “BB-“ çekti ve ülke görünümünü “negatif” olarak teyit etti. Artan bütçe açığının ülkenin bilançosunu ciddi derecede etkileyeceğini belirten kuruluş, kamu borcunun GSYH’nin %80’ine ulaşabileceğine dikkat çekti.

14 Ağustos tarihli raporunda, Bahreyn’in notunu “BB-“ seviyesinden “B+” seviyesine indiren Fitch Ratings, ülkenin görünümünü “durağan” olarak teyit etti. Kuruluş, ülke gelirlerinin %70’ini oluşturan hidrokarbon fiyatlarının düşmesiyle beraber diğer endüstrilerde de bir daralma yaşanacağını, bundan dolayı da ekonominin 2020’de %15.5 daralacağını öngörüyor.

Japonya'nın not görünümü "negatif"e düştü

Kuruluş Japonya’nın görünümünü “durağan”dan “negatif”e düşürürken, kredi notunu “A” olarak teyit etti. Ülke ekonomisinin 2020 yılında %5 daralacağını belirten Fitch Ratings, GSYH’nin 2021 yılı dördüncü çeyrekten önce pandemi önce seviyelere gelmesinin çok zor olduğunu düşünüyor.

Fitch Ratings, 24 Haziran’da, Kanada’nın kredi notunu “AAA” seviyesinden “AA+” seviyesine düşürdü ve ülkenin görünümünü “durağan” olarak teyit etti. Kanada’nın 2020 yılında daha büyük bir bütçe açığıyla karşılaşacağına değinen kuruluş, pandemi sonrasında ülkenin kamu borcu oranlarının artacağını belirtti. Fitch, Kanada’nın kamu borcu/GSYH oranının 2019’daki %88.3 seviyesinden, 2020 yılında %115.1 olmasını bekliyor.

Arjantin temerrüde düştü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Arjantin’in kredi notunu “C”den “RD”ye, yani sınırlı temerrüde, düşürdü. Bu not indiriminde, Arjantin hükümetinin 30 gün içerisinde ödemesi gereken ve 22 Mayıs’ta süresi dolan devlet tahvilinin faiz ödemesini gerçekleştirememesi neden olarak gösterildi. Bu da Fitch kriterlerine göre hükümetin temerrüde düştüğünün bir göstergesi.

Kuruluş, Brezilya’nın “BB-“ seviyesinde bırakırken, ülkenin görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdi. Ülke ekonomisinin 2020 yılında %4 küçüleceğini tahmin ediyor.

Avustralya ekonomisi 28 yıldan sonra ilk defa küçülecek

Avustralya’nın kredi notunu “AAA” olarak teyit eden Fitch Ratings, ülkenin görünümünüyse “durağan”dan “negatif”e çevirdi. Ülke ekonomisinin 2020 yılında %5 daralacağını tahmin eden kuruluş, 28 yıl art arda yaşanan büyüme sonrasında bunun bir ilk olduğunu kaydetti.

Fitch Ratings, 15 Mayıs’ta Fransa’nın görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdi ve kredi notunu “AA” olarak teyit etti. Ülkenin kamu borcu/GSYH oranında artış bekleyen kuruluş, 2019 yılında %98.4 olan oranın 2020 yılında %115.3’e çıkmasını bekliyor.

İtalya’nın kredi notunu “BBB” seviyesinden “BBB-“ seviyesine düşüren Fitch Ratings, ülkenin görünümünü “durağan” olarak teyit etti. Kuruluş, pandeminin ülke ekonomisini ciddi derecede etkileyeceğini ve GSYH’sinin %8 daralmasını bekliyor.

Avusturya’nın görünümünü “pozitif”ten “durağan”a çeken kuruluş, ülkenin kredi notunuysa “AA+” seviyesinde teyit etti. 2020 yılında ülke ekonomisinin %8.3 daralacağını öngörüyor.