Advertisement

EROL OYTUN ERCAN

Temmuz ayında açıklanan yıllık enflasyon Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yüzde 19’luk politika faizinin sınırına dayanırken mevduatların 3 aylık ortalama reel faizi de negatif bölgeye geçmeye doğru ilerliyor.

Bloomberg HT'ye özel açıklamalarda bulunan Fitch Ratings, Türkiye’de Temmuz ayı enflasyonundaki yükseliş sonrasında reel mevduat faizlerinin eksiye geçmesiyle halihazırda yüksek olan dolarizasyonun daha da artabileceğini belirtti.

“Türk lirasına olan güvenin zayıflaması ve mevduat sahiplerinin kur oynaklığından elde edebilecekleri kazançlara yönelmesiyle dolarizasyon daha da artabilir” diyen Fitch Ratings Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bankacılık Direktörü Ahmet Kılınç, Türkiye’de bankacılık sektöründe dolarizasyonun yüzde 55 ile zaten yüksek olduğunu ve son yıllarda da keskin bir şekilde yükseldiğini söyledi.

Reel mevduat faizlerinin eksiye geçmesi ve enflasyondaki artışın Türk lirası üzerinde de daha fazla baskı yaratacağını belirten Kılınç, Türk lirasındaki değer kaybının bankacılık sektörü kredilerinin yüzde 36’sını oluşturan yabancı para cinsinden kredilere de risk oluşturacağına ve yabancı para borçlananlar için borç servis maliyetini artıracağına değindi.

“Piyasa oynaklığı ve Türk lirasının değer kaybetmesi Türk bankalarının refinansman riskini yükseltiyor. Çünkü bankacılık sektörünün toplam fonlamasının beşte birini oluşturan yabancı para cinsi borçlanmadan dolayı yabancı yatırımcıların beklentileri önemli” diyen Kılınç, yabancı para cinsinden varlıkların ağırlığından dolayı bu faktörlerin bankaların sermaye yeterlilik rasyoları üzerinde baskı yaratabileceğini vurguladı.

Beklenenden erken gelecek bir faiz indirimi Türk lirasında daha fazla değer kaybına yol açar ve bankaların kredi profili risklerini yükseltir.

Beklenenden erken gelecek bir faiz indiriminin Türk lirasında daha fazla değer kaybına yol açacağını ve bankaların kredi profili risklerini yükselteceğini belirten Kılınç, “Fakat faiz indirimi Türk lirası borç servisi maliyetini düşürerek değişken faizli kredi portföyündeki baskıyı azaltabilir ve yerel para cinsinden kredi talebini artırabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz indirimi yorumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Haziran ayında TRT’de katıldığı bir yayında faiz indirimi için Temmuz ve Ağustos aylarını işaret etmiş, çarşamba günü katıldığı son canlı yayında ise “Bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil. Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz, yüksek faiz yok” demişti.

Yüksek faizin yüksek enflasyonu getireceğini vurgulayan Erdoğan, “Bunu da özellikle buradan bir yerde ben de sinyalimi belli yerlere herhalde vermiş oluyorum, çünkü bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil, zira faiz oranlarında da bir defa düşüşe geçiyoruz” diye eklemişti.

TCMB politika duruşunun enflasyon üzerinde belirlenmeye devam edeceğini söylemişti

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise üçüncü enflasyon raporu bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, emtia fiyatları, kur ve artan talebin enflasyonu yukarı yönlü etkilediğini ifade etmiş, politika duruşunun enflasyon üzerinde belirlenmeye devam edeceğini söylemişti.

Ekonomist ve analistlerin birçoğu ise enflasyonun Temmuz ayında yüzde 18,95’e çıkmasıyla faiz indirimi için alan kalmadığını ve bu yılın sonuna kadar herhangi bir faiz indirimi beklemediklerini belirtmişti.