Advertisement
HABERLER ABONE OL

Fitch Ratings, Çinli üreticilerin tedarik zinciri çeşitlendirmesine ilişkin hazırladığı raporun sonuçlarını açıkladı. Açıklamada, giderek artan sayıda Çinli yüksek teknoloji üreticisinin, ABD tarifelerinden kaçınmak ve artan jeopolitik gerilimlere karşı önlem almak için 2018'den bu yana tedarik zincirlerini Çin'den diğer ülkelere dağıttığı vurgulandı.

Üretim çeşitlendirmesinin, pazara erişimi sağlamak ve ticaret engellerini aşmak, üretim maliyetlerini azaltmak, yüksek talep büyümesinin faydalarından yararlanmak ve tedarik zinciri esnekliğini artırmak için gerçekleştirildiğinin altı çizilen açıklamada, Çinli üreticilerin yurt dışındaki üretim tesislerine yatırımlarının artmaya devam edeceği aktarıldı.

Açıklamada, ABD ile Çin arasında ticaret ve teknoloji konusunda yaşanan anlaşmazlıkların, ABD ile ticarette riski yüksek olan​​​​​​​ Çinli şirketlerin üretim üslerinin çeşitlendirilmesini hızlandırmasına yol açtığı anlatıldı.

Çinli üreticilerin pazar payını koruma amacıyla yatırımları için sadece düşük maliyetli bölgeleri hedef almadığı vurgulanan açıklamada, başlıca seçilen yatırım destinasyonlarından Güneydoğu Asya ülkelerinin hem geleneksel üretim hem de elektrikli araç yatırımlarını çekerken, ileri teknoloji üreticilerinin ise Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD'de fabrikalar inşa ettiği belirtildi.

Açıklamada, gelişmiş pazarlardaki tesislerin üretim maliyetlerini artırmasına karşın, Çinli üreticilerin tarifelerden ve lojistik maliyetlerinden tasarruf edebileceğine işaret edilerek, ayrıca daha fazla tedarik zinciri esnekliği ile daha sorunsuz müşteri ilişkileri yönetiminden yararlanabileceği kaydedildi.

Küresel emsalleriyle karşılaştırıldığında pek çoğunun yurt dışı faaliyet deneyimine sahip olmaması nedeniyle Çinli üreticiler için daha yüksek uygulama riskleri görüldüğü belirtilen açıklamada, hızla genişleyen ve daha riskli faaliyet ortamlarına sahip yeni pazarlara yatırım yapanlar için risklerin özellikle yüksek olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklamada, Çinli elektrikli araç üreticilerinin ABD'ye girerken yüksek düzeyde mevzuat belirsizliğiyle karşı karşıya kaldığına değinilerek, bunun da ek pazar payı elde etme yeteneklerini kısıtlayabileceği ifade edildi.