Advertisement

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) Başkanı Aykut Dinler, Tarım-Analiz programında kuruyemiş fiyatlarında son 1 yıldaki artışın yüzde 50-60 seviyelerinde olduğunu belirterek artışın süreceği sinyalini verdi.

Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat'ın sorularını yanıtlayan Aykut Dinler, "Kuruyemiş fiyatları maalesef ciddi miktarda arttı. Fiyatlardan dolayı insanlarımızın bu ürünlere ulaşımının da zorlaştığını biliyoruz. Antep fıstığı, badem, kaju gibi ürünlerin perakende satış fiyatları 100 TL'yi aştığı için insanların çoğunluğunun bütçelerini zorluyor. İnsanlar artık bu ürünleri zor alıyor. Geçen yıl 100 TL'ye satılan bir ürün bu sene 150-160 TL'ye çıkmış vaziyette. Ben korkarım ki 200 liraları da bulacak. Çünkü kuvvetli bir fiyat artışı var. Bu, arz-talep dengesinin bozulmasından kaynaklanıyor. Kurun yüksek olması yurtdışına satışları çoğaltmış durumda. Fiyatlar o yüzden de artıyor" dedi.

Fiyatlar arttığı için talep tarafında azalış yaşanmaya başladığını ifade eden Aykut Dinler, "Şu anda tüketim talebinde azalış başladı. Daha da azalacağını düşünüyorum. Talebin yüzde 40-50 oranında düşeceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Fiyatlardaki yükselişe paralel olarak tüketicilerin alımlarını miktar bazında düşürmeye başladığını kaydeden Dinler, "Normalde yarım kilo kuruyemiş alan bir tüketici artık 250 gram alıyor. Ucuz ürünlere de kayış söz konusu" tespitinde bulundu.