Advertisement

Ford Motor Co., gelirinin çevreye faydalı yatırımlara yönlendirilmesi amaçlanan 2,5 milyar dolar tutarında tahvil satışına karar verdi.

Bu, elektrikli araç üretimine geçiş sürecindeki ABD’li oto üreticisinin bu cins tahvillerdeki ilk ihracı olurken, yeşil tahvillerde ABD’li bir şirketten gelen en büyük tutarı işaret etti.

Bloomberg'e konuşan konu hakkında bilgiye sahip bir kaynağa göre, şirket vadesinin 10 yıllık olması beklenen yeşil tahvilleri pazarlıyor. Bu tahvillerin, yüzde 3,625 bölgesinde erken fiyatlama tartışmalarının ardından, yüzde 3,25 faizli olabileceği ve satıştan elde edilecek tutarın temiz ulaşım projeleri ve batarya elektrikli araç portföyünün tasarımı, geliştirilmesi ve imalatı için kullanılacak.

Ford geçen hafta yaptığı açıklamada, 5 milyar dolar tutarında yatırım yapılabilir seviye altında nota sahip tahvilin geri alımını gerçekleştirme ve yatırım yapılabilir kredi notuna geri dönme yoluyla borçlanma maliyetlerini yarıdan fazla düşürmeye yönelik daha geniş bir planın parçası olarak, en az 1 milyar dolar tutarında yeşil tahvil satmayı planladığını duyurmuştu.

Şirket CFO’su John Lawler, şirketin yeniden satın alma planlarını açıklarken yaptığı değerlendirmede, “Bu, borç sürdürülebilirliğimizin maliyetini düşürüyor. Bu bize, sadece düşük faiz harcamaları açısından değil, aynı zamanda yatırım yapılabilir not seviyesine dönme çalışmamızla birlikte iyi olan bilançoyu da güçlendirmesi bakımından da ilave finansal esneklik sağlıyor”