Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fransa ekonomisi koronavirüs kısıtlamalarının imalat, turizm ve tüketici harcamalarını tüm Avrupa'da olumsuz etkilediği ikinci çeyrekte tüm zamanların en sert daralmasını kaydetti.

Insee tarafından Cuma günü yayınlanan verilere göre Euro Bölgesi'nin en büyük ikinci ekonomisinde GSYİH, ikinci çeyrekte yüzde 13.8 küçüldü. Tüketici harcamaları, ticaret ve yatırımlarda oldukça sert düşüşler gerçekleşti. Bununla birlikte ekonomistlerin küçülme beklentisi yüzde 15.2 ile gerçekleşen rakamın üzerindeydi.

Virüsün ekonomi üzerindeki etkilerinin daha geniş çaplı olması nedeniyle Euro Bölgesi'nde GSYİH'nin ikinci çeyrekte yüzde 12 daralması bekleniyor. Veri, büyük bir ihtimalle bölgenin en fazla etkilenen ülkelerinin Fransa, İtalya ve İspanya olduğunu doğrulayacak. Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya söz konusu dönemde yüzde 10 daraldı.

Buna karşın şimdiden başlamış olan toparlanma Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) teşviki ve aynı zamanda Avrupa Birliği'nin (AB) tarihi önemdeki mali anlaşması tarafından destekleniyor. Ancak tüm bölgedeki iş gücü kayıpları ve enfeksiyonların yeniden bir salgına dönüşmesi riski faaliyetlerde son dönemde yaşanan toparlanmanın sürdürülebilir olmayabileceğinin altını çiziyor.