Advertisement
HABERLER ABONE OL

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay 2021 yılı bütçe görüşmelerinin açılışında yaptığı sunumda, "Yılın geri kalanında ekonomik aktivitedeki toparlanmaya bağlı olarak işgücüne katılımın ve istihdamın iyileşmesi öngörülmektedir." dedi.

Üçüncü çeyreğe ilişkin öncü verilerin, ikinci çeyrekteki daralmanın ardından, V-tipi güçlü bir toparlanmaya işaret ettiğini belirten Oktay, "Ekonominin 2020 yılında yüzde 0,3 oranında büyüme kaydetmesi beklenmektedir." diye ekledi.

Oktayın yaptığı diğer açıklamalar ise şöyle;

Salgın kaynaklı birim maliyet artışları ve döviz kuru gelişmeleri fiyatlara yansımıştır.

Seyahat gelirlerinin salgın sonrasında kademeli olarak toparlanacağını öngörüyoruz.

Karadeniz’deki doğal gaz keşfi kaynaklı olarak yeni doğalgaz kontratlarında fiyatların daha rekabetçi yapılması ve 2023 yılında yerli doğalgazın kullanılmaya başlanacak olması, cari dengemizin uzun vadede kalıcı şekilde iyileşmesine önemli katkı yapacaktır.

2021 yılı bütçesinde her 100 liralık verginin 19,5 lirasının faiz harcamalarına ayrılacağı tahmin edilmektedir.

2021 yılında mevzuatta öngörülen düzenlemeler dışında herhangi bir vergi oran veya miktar artışı öngörülmemiştir.

2020 yılı bütçe açığının 239,2 milyar TL ile başlangıç hedefinin 100,3 milyar TL üzerinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

Eylül 2020 itibarıyla Kovid-19 salgını kapsamında ekonomiyi desteklemek amacıyla atılan adımların büyüklüğü kredi ertelemeleri hariç 371,7 milyar TL’ye ulaşmıştır.