Advertisement

Garanti Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, banka, yurt dışı borçlanma programı çerçevesinde Mayıs 2018'de uluslararası piyasalardan sağladığı sendikasyon kredisini yeniledi.

Bankanın 367 gün vadeli, euro ve dolar olmak üzere iki dilimden oluşan ve 600 milyon dolar hedefiyle çıktığı sendikasyon kredisine, yabancı bankalardan 1 milyar dolar talep geldi.

Yıl başından bu yana Avrupa, Orta Doğu ve Uzak Doğu'da gerçekleştirilen temas ve ziyaretlerin de olumlu katkısıyla gelen yüksek talebe bağlı olarak işlem tutarı toplam 783 milyon 800 bin dolar olurken, 408 milyon 750 bin euro ve 326 milyon dolar tutarında 2 dilimden oluşan krediye 18 ülkeden 35 banka katıldı.

İşlemin yaklaşık dörtte biri sadece yeni katılımlardan oluşurken, dış ticaretin finansmanı amaçlı kullanılacak kredinin toplam maliyeti "Libor + yüzde 2,50" ve "Euribor + yüzde 2,40" oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, Garanti'nin, uluslararası bankalar ve yatırımcıların Türkiye'de çalışmak isteyeceği ilk banka olma vizyonu doğrultusunda, güçlü muhabir banka ağı, deneyimli ekibi ve iş yaratma kabiliyetindeki başarısıyla sektördeki öncü konumunun altını bir kez daha çizdiğini ifade etti.

Bankanın alternatif fonlama kanallarından yarattığı kaynağa dikkati çeken Erbil, şunları kaydetti:

"Bununla beraber, sendikasyon kredisinin yenilenmesi ve özellikle işlem için hedeflenen tutarın oldukça üzerinde talep geldiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Üstelik daha önce sendikasyon işlemlerimizde yer almayan ancak bu işlemimize katılım sağlayan Çin, Katar ve İspanya gibi çeşitli ülke bankaları ile muhabir banka yelpazemiz daha da genişletilmiştir. Bu işlem, uluslararası piyasaların Türk bankacılık sektörüne güvenini ve Garanti'nin yurt dışı finansman piyasasındaki sürdürülebilir fonlama yaratma gücünü bir kez daha kanıtlamıştır."