Advertisement

Bankaların temettü teklifleri belli oluyor. Son açıklama Garanti BBVA'dan geldi.

Bankadan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamaya göre pay başına brüt 3,1190 TL, net ise 2,8071 TL temettü teklifini genel kurula sunacak.

Açıklamada 2023 yılında oluşan vergi sonrası 87,33 milyar TL'lik kâr ile ilgili olarak bankanın ödenmiş sermayesinin yüzde 5'ine tekabül eden 210 milyon TL birinci nakit brüt temettü, 12,89 milyar TL ikinci nakit brüt temettü olmak üzere toplamda ödenmiş sermayenin %311,90 olan 13,1 milyar TL nakit brüt temettü bedelinin ortaklara dağıtılmasının genel kurul onayına sunulacağı ifade edildi.

Bankalara yüzde 15'lik temettü izni

Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre bankaların 2023 net kârından en fazla yüzde 15 nakit temettü ödemesine izin verilecek.

Kaynaklar bankaların halihazırda BDDK’ya temettü izni için talep gönderdiğini ve BDDK’nın 2023 temettüleri için azami miktarı yüzde 15 olarak belirlediğini söyledi.

BDDK geçen yıl da bankaların net kârının yüzde 15’ine kadar temettü dağıtmasına izin vermiş, önceki yıllarda ise kârın sermayeye eklenmesini tavsiye etmişti. Bankaların net kârı 2023 yılında yıllık yüzde 44 artarak 620,5 milyar liraya yükseldi.

Pegasus 2023 yılında temettü dağıtmayacağını açıkladı.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, finansal tablolar ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre hazırlanan yasal kayıtların dikkate alındığı belirtilerek, "Şirketimiz Ana Sözleşmesinin 21'inci maddesi ve Şirketimiz Kâr Dağıtım Politikası hükümleri çerçevesinde enflasyon muhasebesi uygulaması öncesi yasal kayıtlara göre dönem zararı ile kapatmış olması nedeniyle dağıtılabilir kâr tespit edilmemiştir. Bu doğrultuda, dağıtılabilir kâr oluşmadığının tespiti pay sahiplerimizin onayına sunulacaktır" denildi.