Advertisement

MSCI Gelişen Ülke Para Birimleri Endeksi yüzde 0.3 geriledi ve 3 haftanın en büyük düşüşünü kaydetti. ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1.75’i aşarak 2021 zirvesine yaklaştı.

Fed’in Aralık ayı toplantısına ait tutanaklar, politika yapıcıların daha erken sıkılaşmaya gitmeyi ve bilançosunu küçültmeyi değerlendirdiğini gösterdi. Bu beklenti, halihazırda dolardaki yükseliş, enflasyondaki artış ve Kovid-19 vakalarıyla mücadele eden gelişen ülkelerin varlıkları üzerinde ek baskıya neden olabilir.

Londra’daki InTouch Capital Markets’te Kıdemli Kur Stratejisti olan Piotr Matys hızla artan tahvil faizlerinin gelişen ülke varlıklarının cazibesini azalttığını söyledi. Matys özellikle Merkez Bankalarının henüz faiz artırımına başlamadığı ve negatif reel faiz veren ülkelerin ‘en kırılgan ülkeler’ olacağını belirtti.

Perşembe günü Malezya ringiti, Türk Lirası ve Tayland bahtı en çok düşen para birimleri olurken Rus rublesi ve Güney Afrika randı dolar karşısında güçlendi.

TD Securities Stratejisti Cristian Maggio piyasaların bir noktada denge bulacağını belirterek “Fed’in bir ya da iki faiz artışı sonrası gelişen ülke para birimlerinin performansı yeniden güçlenebilir” yorumunu yaptı.