Advertisement

ABD'den ek teşvik paketi ve FED'in güvercin tutumuyla gelişmekte olan ülke Borsaları bu hafta yeni rekorlar kırdı. Bazı teknik göstergeler geri çekilme sinyali verse de ralli ivmelenerek sürüyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yıl başından bu yana yüzde 9'dan fazla yükseldi ve Mart ayında pandemi nedeniyle görülen dip seviyeden yüzde 88 yükseldi.

Goldman Sachs Group, UBS ve Wells Fargo da bu hafta gelişen ülke borsaları için olumlu görüşte olduklarını açıkladı.

Hong Kong'taki Robeco'da Yönetici olan Joshua Crabb "aşının geliştirilmesi, gevşek para politikası ve mali teşviklerle küresel büyümenin toparlanmasını ve gelişen ülke ekonomilerinin görece iyi performans göstermesini bekliyorum." ifadelerini kullandı. Uzman, ucuz değerlemeler, iyi büyüme, güvercin Fed ve zayıf doların 2021'de gelişen piyasalar için destekleyici olacağını ifade etti.

Gelişen ülke ETF'lerine geçen hafta bir yıldan fazla sürenin en yüksek girişi gerçekleşti. Bloomberg verilerine göre traderlar varlıklarını 3.56 milyar dolar artırdı. Böylece girişler 11. haftada da devam etti ve toplam varlıklar 332.1 milyar dolara ulaştı. En yüksek girişler Çin, Tayvan ve Güney Kore'ye gerçekleşti.

Goldman Sachs Stratejistleri bu haftaki bir raporlarında gelişen ülke hisse senetlerinin yeni tarihi zirveleri görebileceğini belirtti. Banka, 12 aylık MSCI hisse senedi endeksi tahminini 1,375'ten 1,450'ye yükseltti.

Endeks dün 1,413.82 puan olmuştu.

Bu olumlu havaya rağmen bazı uyarı sinyalleri de var. 14 günlük MSCI EM Hisse Senedi göreceli güç endeksi bugün 83'e yükseldi. Bu rakam, bazı analistlerin yükselişin aşırı olduğuna işaret ettiği düşünülen 70 seviyesinin üzerinde bulunuyor ve yükseliş 17 gündür devam ediyor.