Advertisement

Küresel çapta riskten kaçış, değerlemelerde trilyonlarca dolarlık kayba neden olurken tüm gelişen ülke varlık sınıfları bu sene negatif getiri sağlama yolunda ilerliyor.

Merkez Bankalarının asırda bir görülen yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz artırmaları ve küresel büyüme beklentilerindeki azalma, gelişen ülke varlıklarının düşüşüne neden oldu. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, ABD - Çin ilişkilerindeki gerilim gibi jeopolitik etkiler de yatırımcıların riskli piyasalardan uzaklaşmasına yol açtı.

Merkezi Londra'da bulunan AllianceBernstein Gelişen Piyasa Araştırma Müdürü Adriaan du Toit "Gelişen piyasalar sermaye maliyetlerindeki artış, küresel likiditenin azalması, Ukrayna'daki savaş ve Çin ekonomisinin zayıf performansı gibi çeşitli dış faktörlerin etkisiyle baskı altında. Bu denkleme dolardaki güçlenme de eklendiğinde gelişen ülke varlık fiyatlarında rahatlama olacağını söylemek daha da güçleşiyor" değerlendirmesini yaptı.

Bloomberg Gelişen Piyasa Hard Currency bono endeksi Eylül 2021'deki zirvesinden yüzde 22 düştü. Endeksteki bu düşüş, yaklaşık 670 milyar dolarlık kayba denk geliyor.

MSCI EM Para Birimleri Endeksi en büyük aylık kayba ilerliyor

Dolardaki yükseliş, yuan'daki düşüş ve Ukrayna'daki savaş gelişen ülke para birimleri için 'toksik bir karışım' oldu. MSCI Gelişen Ülke Para Birimleri Endeksi Ağustos ayının sonundan bu yana yaklaşık yüzde 4 düştü ve on yıldan uzun sürenin en büyük aylık kaybına ilerledi. Endekste yıl başından beri de düşüş yüzde 9'a ulaştı ve 2008'deki kriz döneminde görülen yüzde 8,7'lik düşüşü aşarak rekor kırdı.

Endonezya'dan Güney Afrika ve Macaristan'a kadar faiz artışları bu ülkelerin para birimlerindeki düşüşü durduramadı.

Societe Generale Stratejisti Phoenix Kalen Doğu Avrupa para birimleri ve rand'ın savaş nedeniyle en kırılgan para birimleri olduğunu belirtti. Kalen "Rusya'nın seferberlik ilan etmesi, 2 ülke arasındaki çatışmaların artması sonrası jeopolitik riskler devam edecek. Savaş dramatik biçimde artarak devam ederken çoğu kırılgan para birimi için yakında işler tersine dönmeyecek" yorumunu yaptı.

MSCI Gelişen Ülke Hisse Senedi Endeksi yıl başından bu yana yüzde 29 düşerek 2008'den beri en büyük kayba ilerledi. Sadece geçen ay endeksin değeri yaklaşık 1,68 trilyon dolar eridi.

TD Securities Portföy Yöneticisi Cristian Maggio "Küresel koşullar, bir yandan büyüme endişeleri, diğer yandan ABD ile diğer ülkelerdeki dirençli makro veriler arasında kırılgan bir dengede kalmaya devam ediyor. Piyasada yeni düzeltmeler görülmesi çok olası" yorumunu yaptı.