Advertisement

Geçen hafta, Getir'in çalışanları arasında yüzde 14 dolayında tensikata gideceği TechCrunch’ın haberinde yer almıştı.

İşten çıkarmanın daha yüksek oranlarda olduğu yönündeki haberleri değerlendiren Getir Kurucu Ortağı Tuncay Tütek, çalışanları arasındaki tasarruf oranının yüzde 14 olduğunu, faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki merkezi birimlerde çalışanları kapsadığını, kendilerine direkt bağlı olmayan kuryeleri kapsamadığını söyledi.

Tütek, "ABD'nin de dahil olduğu küresel çapta yüksek enflasyonist koşullar ve bunun iş hacmine yansıması nedeniyle bu kararı aldık." açıklamasında bulundu. Hızlı büyüme nedeniyle bu aşamaya gelinmediğini de sözlerine ekleyen Tütek, "İş modelimizde bir değişikliğe gitmeyi planlamıyoruz." dedi.

Tüm hakları ödenerek gerçekleştirilecek olan işten çıkarmalar sonrası şirketin, herhangi bir ülkedeki faaliyetlerine son vermeyi planlamadığı belirtiliyor.

9 ülkede 32 bin çalışanı bulunuyor

Getir, 9 ülkede yaklaşık 32 bin kişiyi istihdam ederken yüzde 14'lük oran 4 bin 480 çalışana karşılık geliyor. Getir, halen Türkiye dışında İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Portekiz ve ABD’de faaliyet gösteriyor.

Pandemi döneminde hızlı teslimat şirketleri arasında en hızlı büyüyen şirketlerden biri olan ve yoğun talep alan Getir, Mart ayında 768 milyon dolar yeni yatırım almıştı.