Advertisement

Melek yatırımcıların deneyim ve tecrübelerini aktarmak üzere Kolektif House Levent’te “Meleklerin Günü” etkinliği düzenleyen helo!, girişimcilik dünyasının oyuncularını, melek yatırımcıları, girişimcileri ve melek yatırımcılığa ilgi duyan profesyonelleri bir araya getirdi. İlginin yoğun olduğu etkinlikte girişimcilik dünyasının tecrübeli isimleri Ersin Pamuksüzer, Agah Uğur, Varol Civil, Dilek Dayınlarlı, Koray Bahar, Ayşe İnal, Bülent Tekmen, İhsan Elgin, Enis Hulli, Gökhan Akar, Bora Şahinoğlu, Ata Uzunhasan, Alp Avni Yelkenbiçer, İbrahim Ulukaya, Osman Alp Arlı deneyimlerini paylaştı.

‘İkiz Kuleler ile başlayan kırılmanın son noktası: Pandemi’

Etkinlik, The LifeCo Kurucusu Ersin Pamuksüzer’in "Değişen ve Dönüşen Global Ekonomi" konuşmasıyla başladı. Yaşadığımız dünyada sürekli olarak kırılma noktalarıyla karşı karşıya kaldığımızı ve İkiz Kuleler’le başlayan bu kırılmaların şimdiye kadarki son durağının pandemi krizi olduğunu ifade eden Pamuksüzer, her geçen gün teknolojinin de ilerlemesiyle yakında herkesin birbirini izleyebildiği ve uzaktan çoğu şeyin kontrol edildiği bir dünyanın bizleri beklediğini söyledi. Bu bağlamda girişimciliği de bir çiftçiliğe benzeten Pamuksüzer, "Biz bir ürün üretiyoruz, sabit para getirecek bir işe çeviriyoruz; sonra gidip teslim ediyoruz ve sistemin büyükleri de o işin dünyada kazanan iş olmasını sağlıyorlar" değerlendirmesinde bulundu.
Programın ilk paneli ise Angel Effect’ten Sibel Eroğlu moderatörlüğünde; Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, Finberg Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Elgin ve Colendi Kurucu Ortağı Bülent Tekmen’in "Girişimci Melekler" hakkında sohbetiyle geçti.
Panelde, girişimlerin nasıl yatırım alabileceklerinden ve yatırım alırken yapmaları gereken planlardan bahsedilirken; İhsan Elgin, girişimcilere "Benim girişimcilere hep söylediğim şey şu: Herkesi dinle. Her dediğini yapmak zorunda değilsin ama dinle ve anla" tavsiyesinde bulundu.

‘Girişimciler dinlemeye açık olmalı’

Etkinliğin ilk bölümünün son panelinde ise iki değerli isim tecrübelerini paylaştı. Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Agah Uğur ve TEB & Türkiye Endeavor Girişimci Destekleme Programı Yönetim Kurulu Üyesi Varol Civil; APY Ventures’tan Semiramis Kulak’ın eşliğinde “Meleklerin Tecrübeleri” başlığı altında sahneye çıktı. İki konuşmacı da hem girişimcilere hem de yatırımcılara önemli tavsiyelerde bulunurken; girişimcilere özellikle dinlemeye açık olmaları gerektiği tavsiyelerinde bulundular, yatırımcılara da karar verirken yavaş yavaş ve emin adımlarla ilerlemelerini önerdiler.