Advertisement

Goldman Sachs Group Inc.'e göre, gelişmekte olan ekonomilerin hisse senetleri, tahviller ve para birimleri ABD dolarında potansiyel bir zirveden ortaya çıkacak ödülleri toplamaya hazır.

Goldman Sachs analistlerine göre, Mayıs ortasında dolarda görülen yaşanan düşüş, gelişmekte olan piyasaların döngüsel bir dolar zirvesini takip ederek dünyanın geri kalanından daha iyi performans gösterebilecekleri bir toparlanmaya işaret ediyor.

Analistler müşteriler için geçtikleri bilgi notunda, “Zayıf dolar döngüleri gelişmekte olan piyasalar için olumlu bir görünüme işaret ediyor” derken MSCI Çin endeksindeki ve Güneydoğu Asya'daki erken dönem yükselen piyasaların cazibesine işaret etti.

Daha iyi değerlemeler alım fırsatı yaratabilir

Fidelity ve T. Rowe Price Group’un aralarında olduğu varlık yöneticileri de daha iyi değerlemeler olması durumunda potansiyel alım fırsatları olabileceğine dikkat çektiler. Yatırımcıların gelişmekte olan piyasalara döndüğüne dair başka işaretler de mevcut.

“Kovid krizinin ve artçı sarsıntıların doğası ve sıralaması ve devam eden etkileri göz önüne alındığında son birkaç ay düşen EM büyüme tahminlerinin büyüme farklarını geçtiği bir dönem olarak nitelendirilebilir” diyen Maasry ve Zhong, “Bu olağandışı bir olgu” değerlendirmesinde bulundu.

Goldman ABD’de resesyon riskinin artmasıyla yenin de daha iyi bir performans sergileyeceğini düşünüyor.

Bloomberg’e verdiği bi röportajda, “Yen ABD’de talep yavaşladıkça güvenli varlık görevi görüyor, ABD’de ya ekonomi resesyona girecek ya da büyüme oranı düşecek” diyen stratejist Zach Pandl, “Son derecek belirsiz ve dalgalı makro ve piyasa ortamında Japon yeninin gerçekten en güvenli para birimi olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.