Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın, Fed’in parasal sıkılaştırma patikası hakkında yeni ipuçları sağlayabilecek önemli ABD enflasyon rakamları öncesinde gücünü korudu.

Spot piyasada altının onsu 1.959 doları test etti. Gram altın tarafında ise sabah saatlerinde yeni rekor seviye görüldü. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamaya göre sabah saatlerinde 1.629 TL ile yeni tarihi zirvesini gören gram altın rekor tazeleyerek 1.646 TL seviyesine yükseldi.

Çeyrek altın 2.670 lira, Cumhuriyet altını da 10.790 liradan satılıyor.

Altın, yatırımcıların, enflasyonda daha fazla yavaşlamaya işaret etmesi beklenen TÜFE verilerine odaklanması, tahvil getirilerinin düşmesi ve doların zayıflaması gibi faktörlerden destek buldu.

Enflasyon verilerinin bu ayki faiz artışını engellemesi olası görünmese de Fed’in agresif faiz artış döngüsünün sona ermek üzere olduğu konusunda iyimserlik uyandırması ve bunun da faiz getirisi olmayan altının cazibesini artırması söz konusu.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Enflasyonun beklenenden düşük gelmesi durumunda altın 1.950 seviyelerinin üstüne yerleşebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Değerli metal Cuma günü ABD istihdam verilerinin beklenenden zayıf gelmesinin ardından yükseliş ivmesine girmişti.