Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın, yatırımcıların Fed'in gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı yönündeki tahminlerini artırması ve tahvil getirilerindeki düşüşünün etkisiyle, Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Pazartesi gününü 0,6 artışla kapatan spot altın, haftanın 2. işlem gününde 2.016 dolar seviyesinden işlem gördü.

Öte yandan, Dolar/TL kuru ve spot piyasada altının onsu üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altın 1.876 TL ile haftanın ikinci işlem gününde de rekor kırdı.

ABD’de tahvil getirileri, zayıf ekonomik verilerin merkez bankasının parasal sıkılaştırmayı bitirdiği yönündeki beklentileri desteklemesiyle düşüşlerini sürdürdü. Düşük tahvil getirileri faiz getirisi olmayan altın için genellikle olumludur.

Hedge fonları altına yönelik yükseliş tahminlerini dört ayın en yüksek seviyesine çıkarırken, vadeli işlemler ve opsiyonlara ilişkin en son CFTC verileri, faiz artırımının duraklatılacağı yönündeki tahminleri daha da artırdı.

Diğer taraftan, makroekonomik veri tarafında dün ABD'de açıklanan yeni konut satışları, Ekim’de aylık bazda yüzde 5,6 azalışla 679 bine düşerek piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Analistler, bugün ABD'de açıklanacak yoğun makroekonomik verilere dikkat çekerek, verilerden alınacak sinyallerin varlık fiyatları üzerinde etkili olabileceğini dile getirdi.