Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ünlü tahvil yatırımcısı Jeffrey Gundlach, ABD getiri eğrisini bu seviyelerdeki faizlerde tersine çevirmenin "çok güç" hale geleceğini söyledi.

DoubleLine Capital CEO'su Gundlach, Salı günü New York'ta müşteriler için düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, "Gerçek bir terse dönüş göremeyebiliriz, zira faizler çok düşük" dedi.

Terse dönmüş getiri eğrisi, çoğu yatırımcı tarafından ekonominin birkaç yıl içinde resesyona girebileceğinin bir işareti olarak değerlendiriliyor. ABD 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi ile üç ay vadeli bono faizi arasındaki prim, Mart ayında 2007'den bu yana ilk kez negatif bölgeye düştükten sonra üç baz puanın altına geriledi. ABD'nin gösterge 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Salı günü yüzde 2.45 civarında seyrediyordu.

Gundlach, Pazartesi günü katıldığı diğer bir etkinlikte, faiz oranlarının muhtemelen daha volatil olacağını ve gelecek yıl düzenlenecek bakanlık seçimleri öncesi resesyon ihtimalinin, ulusal borcun artması ile birlikte yükselmekte olduğunu kaydetti.

Los Angeles merkezli DoubleLine, 31 Mart itibariyle 130 milyar doların üzerinde varlık yönetiyor ve bunların önemli kısmını tahviller oluşturuyor.