Advertisement

Brezilya’da tüketici fiyatları geçen yıla göre yüzde 10,25 artış kaydederken bir önceki aya göre yüzde 1,16 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi ise aylık yüzde 10,34 artış yönündeydi.

Brezilya’da gıda enflasyonu geçen yıla göre yüzde 11,79 yükselirken sağlık ve kişisel bakım ürünlerindeki yükseliş yüzde 1,99 oldu.

Brezilya Merkez Bankası, Mart ayından bu yana faizleri 425 baz puan artırarak ekonomik toparlanmayla gelen enflasyonu dizginlemeye çalışsa da, artan enerji ve emtia fiyatları enflasyonu yukarı yönlü baskılamaya devam ediyor.

Şili’de tüketici fiyatları Eylül ayında beklentilerİ aşarak yıllık yüzde 5,3 yükseliş kaydederken aylık yüzde 1,2 yükselerek 2009’dan bu yana en hızlı aylık artışı kaydetti. Şili Merkez Bankası, fiyat baskısının önüne geçebilmek için Eylül ayında politika faizin 75 baz puan artırarak yüzde 1,50’ye çıkarmıştı.

Küresel gıda fiyatları 10 yılın zirvesinde

FAO Gıda Fiyat Endeksi Eylül'de aylık bazda yüzde 1,2 yükselirken, yıllık bazda 32,8 arttı.

FAO'ya göre, dünya gıda emtia fiyatları Eylül ayında sıkılaşan arz koşulları ile buğday ve palm yağı gibi temel ürünlere yönelik güçlü talebin etkisiyle yükseldi.

130,0 puana çıkan Endeks, Eylül 2011'den bu yana en yüksek seviyesini görerek 10 yılın zirvesine çıktı.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi güçlü talebe karşın ihracat olanaklarının daralması sonucu Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 2 arttı. Dünya buğday fiyatları aylık bazda yüzde 4'e yakın artarken, bir önceki yıla göre yüzde 41 yükseldi.

Dünya pirinç fiyatları da Eylül ayında yükselirken, mısır fiyatları da aylık bazda ortalama yüzde 0,3 artarak yıllık olarak ortalama yüzde 38 yükseliş kaydetti.