Advertisement

Bloomberg'in haberine göre, Güney Kore Merkez Bankası Döviz işlemcilerinden dolar talebine ilişkin saatlik rapor istedi.

Bloomberg'e konuşan üç kaynak, işlemcilerin dolar arz-talep trendlerine dair saatlik rapor vermek konusunda bildirim aldığını ifade etti.

Korea Economic Daily daha önce bankaların sabah, öğlen ve piyasa kapanışı sonrası olmak üzere günde 3 kez pozisyon bildirmesi gerektiğini duyurmuştu. Bankanın özellikle onshore piyasadaki son işlemlere yakın dolar emirleri hakkında bilgilendirme istediği belirtildi.

Merkez Bankası konu hakkında açıklama yapmadı.

Kore Merkez Bankası'nın bu adımı, para birimi won'un geçen hafta dolar karşısındaki sert düşüşünün ardından geldi. Won dolara karşı Mart 2009'dan beri en düşük seviyeye geriledi.

Fed'in sıkı para politikası, Çin ekonomisindeki yavaşlama ve Avrupa'nın enerji krizinin yavaşlama endişelerini güçlendirmesi, gelişen Asya para birimleri üzerinde baskıya neden oluyor. Won geçen haftanın sonunda ABD ile swap anlaşması olabileceğine dair beklentiyle ralli yaptı. Ancak bu ralli uzun soluklu olmadı ve para birimi dolar karşısında yüzde 0,4 düşüşle 1,393.65 dolardan kapandı.