Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye'de son 24 saatte yeni koronavirüs vaka sayısı yine 23 binin üzerinde gerçekleşti.

Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı tabloya göre Türkiye'de son 24 saatte 308 bin 437 Kovid-19 testi yapıldı, 23 bin 914 kişinin testi pozitif çıktı, 262 kişi hayatını kaybetti.

Hatırlatma dozu gelen 6 milyon kişi var

Yüz yüze eğitim, salgının seyri ve aşı programımızın devamlılığı gündemi ile bir araya gelen Bilim Kurulu toplantısı sonrası Koca bir açıklama yayımladı.

Koca açıklamasında okulların ve öğrencilerin durumunu yakından izleyerek tedbirleri güncelleyeceklerini, şu an izleme ve tedbirleri uygulama sürecinde olduklarını belirtti.

Hastanelerdeki aktif vakaların yüzde 90’a yakın bir bölümünün aşı olmamış ya da aşısı tamamlanmamış kişiler olduğunu söyleyen Koca, aşısı tamamlanmış olduğu halde hastalığa yakalanarak hastanede tedavi görenlerin yüzde 10 dolaylarında olduğunu ifade etti.

3 doz aşı olmuş kişilerin vaka sayıları içindeki oranı ise yüzde 2’den daha az.

Koca hatırlatma dozu konusunda ise şunları söyledi: 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın da ikinci doz üzerinden 5-6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozuna ihtiyaç duyacakları öngörülmektedir.

Bunun en önemli örneklerinden biri 18 yaş üzeri nüfusunun tamamını aşılamış bulunan İsrail’de 2. doz uygulamasından 6 ay sonra vaka sayılarının hızla artış göstermesidir. Yaklaşık 8 milyon nüfusta günlük 10 bin civarında vaka görülmesi, bizim nüfusumuza oranlandığında günde 100 bin vakaya karşılık gelmektedir. Türkiye’de hatırlatma dozu ihtiyacı tespit edilerek uygulamaya erkenden başlanmış, olası 100 bin vakalık etki 20 bin civarında günlük vaka ile sınırlanmıştır.

Tüm parametreler hatırlatma dozu uygulamasının virüse karşı korunmada son derece önemli olduğunu göstermektedir. Ülkemizde hatırlatma dozu zamanı gelen yaklaşık 6 milyon vatandaşımız bulunmaktadır. Vakit kaybetmeden hatırlatma dozunuzu olmanızı istirham ediyoruz.