Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Bloomberg HT’ye konuk olan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, dünya genelinde otomobil piyasasındaki dönüşüm ve yerli otomobil üretimi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Günsel, bir asır önce insanların at arabası kullanımından, konvansiyonel içten yanmalı motorlu araçlara yönelmesinde yaşanan dönüşümde olduğu gibi, bugün de fosil yakıtlı araçların yerini, elektrikli otomobillere bırakacağını öngördüklerini söyledi.

“Öncesinde B sınıfla yola çıktığımız Günsel B9’un ardından, 2025 yılında SUV segment lüks aracıyla yola devam etmeyi planlıyoruz.” diyen Prof. Dr. Günsel konuşmasına şu sözlerle devam etti.

“2025 yılında 30 bin araçla piyasada olmayı hedefliyoruz. Aslında bu dönüşüm bir fırsat, dünya değişirken biz de oyun kurucuların içerisinde yer almak istiyoruz. 22 ülkenin otomobil üretebildiğini düşündüğümüzde, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve KKTC’nin kendi otomobilini üretmesi, bizim de oyun kurucuların arasında olduğumuz iddiasını ortaya koyuyor.”

"Günsel’in tasarımı tamamen Türk mühendislerin ürünü. Biz Günsel’in prototiplemesini bitirdik. Seri üretim için alt yapı ve tedarik hazırlıklarımızı yapıyoruz. Türkiye’den ve dünyadan 800 tedarikçimiz var. Otomotiv sektöründe yetişmiş ara eleman bulmakta zorlanıyoruz. Günsel Yakın Doğu Üniversitesi’nin bir girişimi. Eğitimde çok uzun yıllardır tecrübesi olan bir üniversiteyiz. Kurmuş olduğumuz “Günsel Mühendislik Akademisi” ile bu tecrübemizi sektöre ara elaman yetiştirmek için kullanmayı hedefliyoruz.”