Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak Bloomberg HT yayınına katıldı.

Merkez bankacılığının güven işi olduğuna dikkat çeken Gürkaynak'ın söyleşisinde para politikasıyla ilgili öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

Merkez bankacılığı bir güven işi, "Öyle olursa böyle yaparım" diyebileceksin.

Yaşananlar makul bir merkez bankası içinde beklenen bir olaylar silsilesi değil. Bir noktada çıkıp diyorsunuz ki ben faizi artırdım, gerekirse daha da artıracağım. Bunu söylerken "Gerekebileceğini düşünüyorum" diyorsunuz. "Benim daha fazla faiz artırmam gerekebileceğini düşüneceğinizi görüyorum, bunu yapabileceğimi söylüyorum" diyorsunuz. Ondan sonra işler daha fazla faiz artırmayı gerektiriyor gerçekten, enflasyon yükseliyor, kur zıplıyor.

Şimdi iki toplantıyı karşılaştırsak Mart'tan Nisan'a ne oldu? Kur yükseldi, 7,20'den 8,20'ye çıktı. Burada enflasyon geçişkenliği olacak. Benim görevim enflasyonu kontrol etmek diyor. Bu sefer ne demesini bekliyorsunuz geçen sefer "Faizi gerekirse artırırım" diyen Merkez Bankası'nın? Ya artırmasını bekliyorsunuz, artırmayacaksa da "Bir görelim, gerekirse artırırız" demesini. Ama "Artırırım" demekten bile vazgeçmiş bir Merkez Bankası görüyorsunuz.