Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların, dünyanın en büyük ekonomisinin durumu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için bugün açıklanacak olan ABD perakende satışlar ve imalat sanayi verilerini beklemeleri ile birlikte değer kazandı. ABD endeks vadeli kontratları yükselirken, Asya hisse sentleri fazla değişmedi.

Orkla ASA ve Norsk Hydro ASA hisseleri, iki şirketin birimlerini birleştirme konusunda anlaşmaya varmalarının ardından, sırasıyla yüzde 2.8 ve yüzde 1.6 yükseldi. Giyim kuşam perakendecisi Hennes & Mauritz AB, satışlarında sıçrama olduğunu açıklamasının etkisiyle yüzde 1.3 değer kazandı. Douglas Holding AG, Advent International Corp.'un şirketi satınalma teklifine yakın olduğunu açıklamasının ardından yüzde 6.3'lük bir ralli yaptı.

Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi Stoxx Europe 600, geçen hafta yüzde 1.7 düşmesinin ardından, yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 08:20'de 270.14 puana çıktı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratı, Citigroup Inc.'nin üçüncü çeyrek kar rakamını açıklamasından önce, yüzde 0.3 tırmandı. MSCI Asya Pasifik Endeksi ise yüzde 0.1'in altında bir yükseliş gösterdi.

Melbourne'de IG'nin piyasa analisti Cameron Peacock, "Avrupa'da ekonomik veri takviminde fazla birşey olmaması ile birlikte, bugün dikkatler ABD verilerinde ve Citigroup'un karında olacak" dedi ve "Avrupa açılışı öncesi, bir miktar gevşek seyir bekleniyordu" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Bugün ABD'de TSİ 15:30'da açıklanacak olan perakende satışlar verisinin Eylül ayında, loomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, yüzde 0.8 artması bekleniyor. Bu veri Ağustos ayında yüzde 0.9'luk bir artış göstermişti. Yine 15:30'da açıklanacak olan New York Fed imalat sanayi endeksinin ise artış göstermesi bekleniyor.