Advertisement

Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici, Fransız hükümetinin "tarihi" bir destekle ekonomiyi canlandıracak reformlar yapmaya hazırlandığını ve krizin ekonomide açığa çıkardığı zayıflıkları güçlendirerek, bütçe açığını keseceğini ifade etti.

Moscovici, Berlin'de bugün yaptığı açıklamada Sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande rejiminin, bir önceki rejim tarafından ihmal edilen "adil" ve "akla yatkın" reformları uygulayarak, bütçe açığını önümüzdeki yıl üretimin yüzde 3'ü veya altında tutmayı planladığını belirtti.

Almanya'da sendika liderleri ve Alman Sosyal Demokrat Parti (SDP) şansölyesi ile yaptığı görüşme sonrası gazetecilere konuşan Moscovici, "Kriz, Fransa'daki ekonomik zayıflığın sebebi değil, bu zayıflığı ortaya çıkaran şeydir" dedi.

Alman SPD sözcüsü Hannes Schwarz ise yine bugün yaptığı açıklamada, Alman SPD ve sendikaların, Hollande'ın bütçe kesintisi ve ekonomiyi canlandırma programını desteklediklerini ifade etti. Schwarz, Fransa'nın Almanya'dakine benzer Avrupa Yatırım Bankası'na sanayi programlarını desteklemesi için kredi verdirmek, politika birliği yaparak Avrupa Birliği Yapısal Fonu'nu kontrol etmek ve finansal vergiler gibi yolları düşündüğünü belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Brüksel'deki Avrupa Birliği zirvesi öncesi İspanya'ya destek vernekle beraber, Alman Şansölye Angela Merkel ile görüş ayrılıklarının olabileceği sinyalini vermişti.