Advertisement

ABD'nin ilk siyah başkanı olan Barack Obama, dünyanın en büyük ekonomisi ABD'ye ikinci kez başkanlık etme hakkını kazandı. Başkan Obama, siyasi popülizm ve seçim hesaplarıyla dolu bir 4 yılın ardından yeniden başkan oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre Obama kritik eyaletlerdeki oyları toplayarak Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney'nin önüne geçti. Obama 303 delege ile yarışı göğüsledi.

Bir yıldan uzun süredir Obama ve danışmanları, daha varlıklı kesimin tercihi olarak gösterilen Cumhuriyetçi muhalefetin karşısında ABD Başkanı'nı "orta sınıfın kazanımından yana" bir lider olarak resmetti.

Seçimlerin bir gün öncesinde Wisconsin eyaletindeki Madison şehrinde konuşan Obama, "Bu kadar zorluğu birlikte aştıktan sonra vazgeçemeyiz" dedi.

Washington'daki Brookings Institution'ın analistlerinden William Frey tarafından hazırlanan veri analizine göre, 2008-2011 döneminde etnik azınlıkta bulunan yetişkinlerin oranı Nevada'da yüzde 4, Virginia'da yüzde 3, Florida'da yüzde 2, Ohio ve Iowa'da ise yüzde 1'lerde seyrediyordu.

Etnik azınlıkların yoğunlukta olduğu eyaletlerin seçimlerde kritik rol oynayacağı önceden de tahmin ediliyordu ve kritik eyaletlerdeki oy oranları Obama'yı başkanlık koltuğuna taşıdı.