Advertisement

Beyaz Saray Sözcüsü Amy Brundage ve Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'ın sözcüsü  Michael Steel, Pazar günü öğleden sonra ABD Başkanı Barack Obama ve Boehner'ın bütçe konusundaki anlaşmazlığı görüşmek üzere bir araya geldiğini açıkladı. Sözcüler görüşmelere ilişkin detayların verilmeyeceğini, ancak iletişimin "açık" kalmayı sürdürdüğünü söyledi.

Boehner ve diğer Kongre liderlerinin 16 Kasım'da Obama ile Beyaz Saray'da bir araya gelmesinden bu yana iki lider ilk kez yüz yüze görüştü. Liderler 16 Kasım'dan bu yana yalnızca telefon görüşmesi yapıyorlardı. Obama, 7 Aralık'ta  Temsilciler Meclisi Demokrat azınlık lideri Nancy Pelosi ile bir araya geldi.

Obama ve Boehner, Ocak'ta devreye girecek olan 600 milyar doların üzerindeki mali uçurumun önlenmesi için ortak bir zemin bulmaya çalışıyor.

Vergi artışları, harcama kesintileri ve borç tavanındaki çatışmalar, anlaşmayı engelliyor.

Temsilci Kevin McCarthy dün erken saatlerde Cumhuriyetçiler'in Obama karşısındaki duruşlarından geri adım atmadığına işaret ederek, Cumhuriyetçiler'in vergi tabanının genişletilmesinde ısrarlarını sürdürdüklerini söyledi.