Advertisement

Uluslararası kurtarma kredilerinin ödemelerini almaya çalışan Yunanistan, aralarında kendi bankalarının da yer aldığı özel sektör kreditörlerinden nominal değeri 31.9 milyar euroyu bulan hükümet tahvilini geri alacak.

Atina'daki Kamu Borcu Yönetim Ajansı'nın açıklamasına göre Yunanistan 2023-2042 vadeli tahvillerini geri almak için nominal değerlerinin yüzde 33.8'i fiyatını ödeyecek. Yunan hükümetinin geri alım teklifleri 3 Aralık'ta başlayıp, dün öğlen sona erdi.

Alım yapılan tahvillerin miktar ve fiyatına göre Yunanistan tahvil geri alımları için toplamda 11.29 milyar euro ile ilk öngörülen 10 milyar euronun biraz üzerinde ödeme yapacak. Yunanistan bu şekilde, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu'ndan aldığı kredilerin yolunu tıkayan borç yükünü azaltmayı düşünüyor.

Tahvil geri alımları, Euro Bölgesi maliye bakanlarının ülkenin borç/GSYH oranını 2014'e kadar yüzde 190 yerine, 2020'ye kadar yüzde 124'üne çekmesi karşılığında talep ettiği önlemdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Aralık 2012 Çarşamba, 13:18 Misafir zaten parası olmayan bir ülke hangi parayla tahvillerini geri almayı planlıyor acaba merak ettim.