Advertisement

Temsilciler Meclisi'nin ardından ABD Senatosu da, Amerikan hükümetinin mali müzakareler esnasında temerrüt riskini önlemek üzere borç tavanını 3 aylığına askıya alınması tasarısına onay verdi. Hükümetin 16.4 trilyon dolarlık borçlanma limitini 19 Mayıs'a kadar erteleyen tasarı Senato'da 64'e 34 oy farkıyla kabul edildi.

ABD'nin her birkaç ayda bir temerrüt riskinin artmasının hükümeti yönetmek için ideal bir yol olmadığını savunan Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid, ancak kısa vadeli çözümün, ani bir kriznden daha iyi bir şey olduğunu dile getirdi.

Alınan önlem ABD'nin yakın vadedeki temerrüt riskini ortadan kaldırıyor. Yasakoyucular 2011'de de borç tavanını yükseltmek için aylarca tartışmıştı. Obama borç tavanının artırılmasını tasarısını ABD Hazine Bakanlığı'nın borçlanma limitinin süresinin dolacağı uyarısında bulunduğu 2 Ağustos 2011'de yasaya çevirmişti.

Batı Virginia Senatörü Joe Manchin önleme karşı çıkan ve 12 Cumhuriyetçi tarafından da desteklenen tek Demokrat partili lider oldu. Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell taslağa karşı oy kullandı.

Borç tavanı önlemi, Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin her birinin 15 Nisan'da başlayacak olan yeni mali yıla ait bütçeye sahip olması uyarılarını da kapsıyor.