Advertisement

İspanya ve İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri, Avrupa'nın çevre bölümü olarak adlandırılan ülkelerdeki siyasi kargaşa işaretlerinin bu iki ülkenin borçlanma kağıtlarına talebi olumsuz etkilemesinin ardından düşüşünü ikinci güne taşıdı.

İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Başbakan Mariano Rajoy'un yolsuzluk suçlamalarını reddetmesi ve Commerzbank AG stratejistlerinin ülkenin tahvillerinin azaltılması yönündeki tavsiyesinin ardından Aralık ayı ortalarından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. İtalya'da Silvio Berlusconi'nin bu ay yapılacak olan seçim öncesi kamuoyu yoklamalarında önde görünen parti ile arasındaki farkı azaltmasıyla birlikte,  Morgan Stanley ve Deutsche Bank AG analistleri, İtalya ve İspanya tahvillerinde bu yıl görülen rallinin sendeleme gösterebileceği tahmininde bulundu.

Londra'da Commerzbank AG sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Michael Leister, "Piyasa, dışarıda halen önemli riskler bulunduğunun farkına varıyor. Özellikle siyasi cephede," dedi ve "İspanya'daki dinamikler tahrip edici nitelikte, zira çok fazla hasar verme potansiyeli taşıyorlar. En kötü durumda, İspanya'da yeni bir seçim olabilir. Bu piyasa için gerçek bir şok olur" değerlendirmesinde bulundu.

İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 10 baz puan ya da 0.10 yüzde puanı yükselerek, Londra saati ile 09:48'de yüzde 5.31'e çıktı. Bu kağıdın faizi erken saattlerde yüzde 5.34 ile 18 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Ocak 2023'te vadesi dolacak yüzde 5.4 faizli tahvillerin fiyatı 0.745 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 7.45 euro düşerek 100.72'ye indi.

10 yıl vadeli İtalya tahvillerinin faizi, 25 OCak'ta yüzde 4.07 ile Kasım 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra altı baz puan yükselerek yüzde 4.39'a ulaştı.