Advertisement

Türk Hava Yolları (THY) yönetimiyle yaşadığı anlaşmazlıklardan dolayı 15 Mayıs'tan beri grevde bulunan Hava-İş Sendikası, THY ile yapılan görüşmeler sonucunda 24. dönem toplu iş sözleşmesinin imzalandığını bildirdi.

Hava-İş Sendikası'ndan yapılan açıklamada, sendika genel başkanı Ali Kemal Tatlıbal ve yönetim kurulu üyeleri ile THY yönetimi arasında yapılan görüşmelerde mutabakata varıldığı belirtilerek, sözleşmenin 1 Ocak 2013 - 31 Aralık 2015 tarihlerini kapsayacak şekilde imzalandığı kaydedildi.

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tatlıbal, "çatışan değil çalışan bir sendika" sloganıyla yola çıktıklarını ifade ederek, "305 arkadaşımızın tekrar işine dönmesi ve grevdeki mağduriyetin giderilip tüm üyelerimizi kucaklamak üzere müzakereleri yürüttük ve mutlu sona ulaştık" değerlendirmesinde bulundu.

Anlaşmayla ilgili bilgi de veren Tatlıbal, şunları kaydetti:

"Yapılan anlaşmaya göre ücretlere 1 yıl yüzde 5 + yüzde 3, takip eden yıllar içinse her altı ayda bir yüzde 3 oranında ücret artışı yapılacaktır. Enflasyonun yüzde 3'ten yüksek olması halinde fark 6 aylık dilimler halinde ücretlere yansıtılacaktır. Tüm üyelere bir defaya mahsus olmak üzere 2013 yılında çalıştıkları gün sayısına orantılı olarak 5.500 TL brüt ödeme yapılacaktır. Sosyal yardım ödemesinde ve diğer sosyal haklarda da önemli kazanımlar elde edilmiştir. Kabin memurlarının yeni işe girişlerinde uygulanan 'part-time' çalışma kaldırılmıştır. 'Rev 3 Uçuş Prosedürü'nün kaldırılması hususunda da mutabakat sağlanmıştır."

Türk Hava Yolları ile Hava - İş Sendikası arasında atılan imzalarla grev sona ererken gece saatlerinde Türk Hava Yolları Genel Müdürlük Binasının önünde bulunan çadır ve pankartlar da kaldırıldı.

 

AA