Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarını eleştirdi. Erdoğan "Bu tavırlarını sürdürürlerse hükümete onlarla ilişkiyi kesme önerisinde bulunurum" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bank Asya konusunda ise BDDK'ya çağrıda bulundu. Erdoğan "BBDK kararını vermeli, aksi takdirde sorumlu olur" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'a düzenlediği 2 günlük resmi ziyaretinin ardından Ankara'ya dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarını da Türkiye'ye yönelik yaklaşımları nedeniyle eleştirdi. "Gerekirse Fitch ve Moody's ile ilişkimizi keseriz" mesaj verdi.

Türkiye'ye yönelik değerlendirmelerin teknik değil, siyasi olduğunu söyleyen Erdoğan,  "Standard and Poor's ile ilişkiyi kestim. Bunlar tavırlarını böyle sürdürürlerse başbakana söylerim, bunlarla da ilişkiyi kes. Bize bunlar bir şey kazandırmış değil. Bunlarla gelmedik buraya" dedi.

Erdoğan Türkiye'nin önünde herhangi ekonomik bir risk söz konusu olmadığını da vurguladı.

Erdoğan, Bank Asya konusunda ise BDDK'ya çağrıda yaptı.

Cumhurbaşanı Erdoğan "Bank Asya tahtası açıldı, dip yapma süreci var. Burada bir gerçeği görmek lazım. Böyle taşıma su ile değirmeni döndüremezsiniz. Bankacılığın kendine has kuralları var. Ona göre top oynamak zorundasınız. İstediği zaman vatandaş parasını çekebilmeli. Eğer vatandaşı parasını çekemez hale gelirse, sermaye rasyosunda ciddi bir kapanma var demektir. BDDK'nın atması gereken adımlar var. Hangi maddeyi uygular bilemem ama ben de ülkemin birliği dirliği için bir yere kadar işi takip edip gerekli bilgiyi almam lazım. Takipteyiz. BDDK karar vermeli ve buna göre adım atmalı. Aksi takdirde bunun sorumlusu BDDK olur" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Eylül 2014 Salı, 21:01 Misafir Madem sorumlu Bddk sen canını sıkma:)