Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İş ekonomistleri, Trump yönetiminin ticaret, göç ve bütçe gibi alanlarda izlediği politikalar konusunda olumsuz görüşler bildiriyor.  Vergi indirimlerinin büyüme üzerindeki destekleyici etkisinin ise zaman içerisinde azalacağı düşünülüyor. 

National Association for Business Economics tarafından yapılan anketteki katılımcıların yüzde 91'i, şu an uygulanan tarifelerin ve ek tarife tehditlerinin ABD ekonomisinde "istenmeyen önemli etkiler" yaratacağı görüşünde. Katılımcıların yaklaşık 3'te 2'si, ABD'nin NAFTA'dan çekilmesinin olumsuz sonuçlar getirmesini bekliyor. 

19 Temmuz ve 2 Ağustos arasında 251 katılımcı ile yapılan anket, 2017'nin sonlarında yürürlüğe giren büyük vergi indirimlerinin ardından mali politikanın ekonomiyi fazla destekleyici olduğunu düşünen ekonomistlerin payının, Şubat ayındaki yüzde 52 seviyesinden yüzde 71'e yükseldiğini gösterdi. Katılımcıların yüzde 81'i ise, ABD bütçe açığının GSYİH'deki payının düşürülmesi gerektiğini belirtti. 

Anket başkanı ve IHS Markit ekonomisti Jim Diffley, "Genel olarak, bütçe açığının uzun vadede artması bekleniyor ve çoğu panelist, GSYİH'nin bir payı olarak açığın, mali politikanın desteğiyle küçültülmesinin gereğini belirtiyor" dedi. 

ABD Başkanı Trump ise bu temkinli görüşlere zıt olarak, ABD ekonomisinin "hiç olmadığı kadar iyi" olduğunu twitter hesabından yaptığı açıklamalar ile dile getiriyor.