Advertisement

Analistler: Trump'ın ateşkesi uzatması ticaret savaşının bittiği anlamına gelmiyor

Analistler: Trump

Analistler, Donald Trump'ın Çin mallarına uygulanacak gümrük vergilerinin artırılmasını erteleme kararını olumlu karşılasa da, bu kararın dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilimin sona erdiği anlamına gelmediğini belirttiler

25 Şubat 2019 Pazartesi, 08:40 Güncelleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi, 08:51

ABD Başkanı Donald Trump, Pazar gecesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ek gümrük vergilerinin belirli olmayan bir tarihe ertelendiğini duyurmuş ve görüşmelerde önemli mesafe alındığını belirtmişti. Trump daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmelerde daha alınması gereken mesafe olduğunu belirtti.

Ticaret görüşmelerinde daha fazla gelişme kaydedilmesi durumunda, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump Florida'da Mar-a-Lago'da nihai anlaşma için görüşme yapmayı planlıyor.

Konuya ilişkin Guatai Junan Securities Co'dan Hua Changchun, "İki ülke muhtemelen Mart'ın sonunda nihai bir ticaret anlaşmasına varacak ve gümrük vergileri güncel seviyeden daha yukarı çıkmayacak, fakat bu taraflar arasındaki anlaşmazlığın sonlanacağı anlamına gelmiyor. Gümrük tarifeleri ertelenecek ve ülkelerin yüksek teknolojili ürünler sağlayan ve küresel ekonomik kurallar üzerindeki kontrolü yükselten öncü şirketlerinin yer değiştireceği ticaret savaşı sonrası dönemine geçilecek" dedi. 

Oxford Economics'ten Louis Kuijs, " Bu olumlu bir işaret, fakat zorlu süreç olan müzakelerin sonu değil. İki ülke arasındaki gerilimin altında yatan sebepleri bir kenara bırakırsak, ABD'nin ısrarcı olduğu ve Çin'in geri durduğu doğrulama ve uygulama konusunda uzlaşmaya varmak zor olacaktır" şeklinde görüş bildirdi.

Çin ve Küreselleşme Merkezi Kurucusu Wang Huiyo, "Karar, iki tarafın da, bu aşamada anlaşmaya ihtiyacı olduğuna dair iyi bir işaret. Gümrük vergilerinin ertelenmesi, iki ülkenin de iş çevrelerini sakinleştirecek ve Borsalara olumlu yansıyacak" dedi.

 ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 101.447 -1,11
USD/TRY 5,7008 0,00
EUR/TRY 6,3116 -0,06
EUR/USD 1,1069 -0,04
FAİZ 15,38 -0,32
ALTIN/ONS 1.501,66 0,02
BRENT 64,44 -0,17
© haberturk.com
Yukarı